Nesplácíte úvěr? Strop pro sankce má klesnout ještě výrazněji, chce část poslanců ČSSD

Olga Skalková Olga Skalková
23. 11. 2015 15:45
Vláda na začátku prosince projedná návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele. Předpis má zpřísnit hlavně regulaci nebankovních poskytovatelů půjček a více chránit lidi před dluhovou pastí. Část poslanců ČSSD se v návrhu ministerstva financí pokusí prosadit některé změny. Půjde například o nižší sankce, které mohou firmy účtovat lidem při nesplácení.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek.

Praha - Návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele má za sebou více než rok příprav a rozsáhlé připomínkové řízení, ale už teď je jasné, že v Poslanecké sněmovně ho čekají další změny. Předpis, který má zpřísnit hlavně regulaci nebankovních poskytovatelů půjček a více chránit lidi před dluhovou pastí, má přitom teprve projednat vláda - na programu ho má ve středu 2. prosince.

„Udělám všechno pro to, aby se ještě víc snížily sankce, které mohou firmy účtovat lidem při nesplácení,“ uvedl na pondělním Kulatém stolu Hospodářských novin Martin Pros (ČSSD), náměstek ministra zahraničí, který se na vzniku nové legislativy podílel ještě v dřívější funkci náměstka ministra financí. Jako ekonomický expert ČSSD nyní o podobě zákona dál debatuje se svými stranickými kolegy.

O této a dalších možných změnách už Pros jednal s některými politiky z ČSSD, kteří tento záměr podpořili. Podle něj v sociální demokracii sílí hlasy, aby strop všech uplatněných smluvních pokut byl nastaven jen na 50 procent jistiny spotřebitelského úvěru, maximálně pak na 200 tisíc korun.

Současný návrh ministerstva financí počítá se smluvní pokutou maximálně 0,1 procenta denně z dlužné částky a celkovou výší sankce nejvíce 70 procent. Dosavadní legislativa žádný takový limit nestanoví, sankce za nesplácení podle ní jen nesmí být v rozporu s dobrými mravy, což mohou posuzovat soudy.
Podle ministerstva financí na trhu existují zprostředkovatelé, kteří si účtují sankci ve výši téměř celé jistiny úvěrů. Podle ředitele Poradny při finanční tísni Davida Šmejkala jsou sankce v praxi někdy ještě vyšší, protože jsou schované v různých poplatcích.

Sociální demokraté budou chtít podle Prose ve Sněmovně otevřít také otázku odbornosti poskytovatele úvěrů. Návrh počítá minimálně s maturitní zkouškou, podle Prose by to mohlo být nahrazeno dlouholetou praxí. „Z debat se zástupci úvěrových firem vím, že se této práci věnuje hodně žen, které ji dělají 25 i 30 let. Jsou teď skoro před penzí a nemohly by ji dál vykonávat, přestože za tu dobu pro ni získaly odpovídající odbornost,“ vysvětlil Pros.

Další změna by se mohla týkat povinnosti zřídit povinný úvěrový registr pro dlužníky úvěrových firem, podobně jako ve Skandinávii. „Byli by v něm registrování všichni dlužníci nebankovních společností a tím by se snáze zjišťovalo, zda nejsou předlužení,“ dodal Pros.

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele má přinést řadu dalších změn, například možnost předčasného splacení hypoték mimo termín fixace bez sankce. Podle současného návrhu by mělo jít o 20 procent splátky každý rok. Zákon má začít platit v březnu příštího roku, protože část týkající se hypoték reaguje na evropskou směrnici, kterou Česko musí do té doby zavést.

-----------------------

Vybereme vám lepší půjčku! Zkuste naši online kalkulačku.

 

Právě se děje

Další zprávy