Změny u spotřebitelských půjček a hypoték: Zlepšení pro dlužníky, omezení pro firmy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 9. 2015 6:32
Projděte si přehled hlavních změn, které má přinést nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Jeho návrh teď dokončilo ministerstvo financí.

Návrh změn míří do vlády

Foto: Branislav Račko/Economia

Reformu trhu půjček má přinést nový zákon o úvěru pro spotřebitele, jehož návrh dokončilo ministerstvo financí. Změny, které se dotknou i lidí s hypotékami, mají začít platit v první polovině roku 2016. 

"Nová úprava řeší závažné a systémové problémy v sektoru nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů," říká náměstkyně ministerstva financí Lenka Jurošková. V důsledku příisnější regulace zřejmě klesne počet firem nabízejících půjčky ze současných desítek tisíc na pouhé desítky.

Návrh zákona nyní míří do legislativní rady vlády. Zástupci ČSSD už naznačili, že byť jsou rámcově s navrženou úpravou spokojeni, dovedou si ještě představit dílčí změny - například nižší požadavek na základní kapitál.

Podívejte se na přehled největších změn.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy