Praha – Ceny elektřiny na trhu padají na svá historická minima, velmi levný je i zemní plyn. A s levnými komoditami budou třetí rok po sobě klesat i částky na fakturách za energie.
"Cena silové elektřiny od půlky července pokračuje v prudkém poklesu a výrazný nárůst ceny se zatím nedá očekávat. Naopak může ještě klesnout,“ řekl Hospodářským novinám Anatoly Stolbov, hlavní analytik společnosti Virtuse Energy. Jen od roku 2011 klesly ceny silové elektřiny prakticky o polovinu.
Obchodníci s energiemi proto již začínají připravovat levnější nabídky. Ne všem zákazníkům ale účty klesnou samy od sebe. Častou podmínkou je dlouhodobější kontrakt, většinou na dva až tři roky, který jim buď cenu zafixuje napevno, nebo zaručuje její pokles. Takový tarif mají i dva největší hráči na trhu, elektrárenský ČEZ a plynárenská RWE.
Otázkou zůstává, jak moc se avizované slevy nakonec na fakturách projeví. Především u domácností totiž velkou část finálních účtů tvoří takzvaná regulovaná složka, kterou tvoří distribuční a přenosová část či poplatek za obnovitelné zdroje.
"Regulovaná složka se na celkové ceně podílí z více než dvou třetin,“ říká šéf obchodu ČEZ Pavel Cyrani. U plynu se většinou jedná zhruba o pětinu.
Kolik bude v příštím roce činit regulovaná část ceny elektřiny či plynu, zatím není jasné. Očekává se mírný růst do tří procent. Energetický regulační úřad ceny zveřejní na konci prosince.
Velká změna ale od příštího roku čeká platby za obnovitelné zdroje. Ty se nebudou počítat podle spotřebovaných megawatthodin, ale u velkých odběratelů podle rezervovaného příkonu a u maloodběratelů podle velikosti jističů.
A jelikož je v novelizovaném zákoně pojistka, aby nikdo neplatil víc než podle dnešních pravidel, mohou zákazníci jen ušetřit. Případný rozdíl zaplatí stát.
Proč jsou ceny na trhu tak levné? Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.