Třetina firem chce dál propouštět. A mzdy neporostou

Petr Kučera Petr Kučera, pek
15. 12. 2009 17:55
Lépe jen tak nebude, oznámily firmy z průmyslu, dopravy i stavebnictví
Nezaměstnanost má přesáhnout deset procent
Nezaměstnanost má přesáhnout deset procent | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Téměř třetina tuzemských firem plánuje v roce 2010 další propouštění. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu mezi 1600 členskými společnostmi Svazu průmyslu a dopravy.

"U zhruba 45 procent firem, které plánují propouštět, by však pokles zaměstnanců neměl být podle současných představ než pět procent, u dalších 35 procent má být mezi pěti a deseti procenty," říká generální ředitel svazu Zdeněk Liška.

Dalších 15 procent firem naopak avizuje nabírání nových pracovníků, nicméně počítají jen s mírným nárůstem. Téměř polovina společností pak neplánuje žádnou změnu oproti současnému stavu - tedy ani propouštění, ani nábor.

"Míra nezaměstnanosti v Česku by tak v příštím roce mohla překonat desetiprocentní hranici. To pravděpodobně bolestivě pocítí zejména absolventi středních a vysokých škol," dodává Liška.

Během letošních tří čtvrtletí přitom snížilo počet zaměstnanců 78 procent členských firem svazu.

Menší firmy to tak černě nevidí

Zatímco Svaz průmyslu a dopravy sdružuje spíše větší firmy, nedávný průzkum společnosti Ipsos Tambor pro tuzemskou Citibank se zaměřil na malé a střední podniky.

Z tohoto průzkumu vyplynulo, že snižování počtu zaměstnanců v příštím roce plánuje "jen" 15 procent malých a středních firem. Téměř polovina (45 procent) propouštěla už letos. Přijímání nových zaměstnanců zastavilo 67 procent malých a středních podniků, 39 procent jich snížilo zaměstnanecké benefity, stejně jako náklady na trénink a školení pracovníků.

Mzdy ve stavebnictví neporostou

Řadu zaměstnanců nepotěší ani dnešní zpráva Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Ti se dohodli s Odborovým svazem Stavba na prodloužení kolektivní smlouvy až do 31. března 2011.

V praxi to znamená, že mzdové tarify ve stavebnictví zůstanou na současné úrovni o rok déle, než se původně plánovalo. "Pro obě strany je klíčové udržení pracovních míst," vysvětluje prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Vyšší kolektivní smlouva se vztahuje na firmy v oboru, kde si zaměstnanci sami nevyjednají něco jiného formou podnikové smlouvy. V některých společnostech je tedy možné, že k mírnému nárůstu mezd přece jen dojde.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kde se bát o práci? Na Moravě, v Praze a v hotelu
Česká práce zdražuje příliš rychle, investoři se leknou
Bez práce je půl milionu lidí. A ještě jich přibude
"Dělám v Nošovicích. Jsem otrok." Výpovědi stávkujících
 

Právě se děje

Další zprávy