Praha – České národní bance vadí rostoucí počet takzvaných stoprocentních hypoték, díky nimž nemusí mít zájemce o koupi nemovitosti vlastní úspory. Připravuje proto nařízení, kterým chce banky omezit v tom, na jak velkou část hodnoty nemovitosti mohou klientům úvěr poskytnout.
ČNB se obává, že pokud by se tento typ úvěrování příliš rozjel, mohlo by to ohrozit stabilitu bank. Až v budoucnu vzrostou úroky, mohou se klienti se stoprocentní hypotékou dostat do problémů se splácením, což by následně zhoršilo finanční výsledky bank, které jim půjčily peníze.
Jen loni si domácnosti půjčily prostřednictvím stoprocentních hypoték odhadem deset miliard korun - přibližně sedm procent objemu nových hypoték. Letos to má být deset procent.
Zatím není jisté, kdy a jak přesně začne centrální banka hypotéky omezovat. "Už loni jsme uvedli, že budeme chtít zavést taková opatření, která tlumí případnou budoucí nadměrnou úvěrovou aktivitu," říká mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann. Dodává, že podrobněji se ČNB k celé záležitosti vyjádří v polovině června.
Podle Libora Ostatka, ředitele společnosti Golem Finance, má ČNB dvě možnosti. Při tvrdší variantě bankám zakáže poskytnout úvěr na celou hodnotu nemovitosti a současně jim zakáže dofinancovat nákup jiným úvěrem – dosud se tak běžně děje. Mírnější variantou by pak bylo snížení povoleného podílu hypotéku, ale zájemce by mohl zbytek peněz (do sta procent hodnoty nemovitosti) získat třeba přes stavební spoření.
Nastavit jasná pravidla doporučuje i Evropská unie. Například Slovensko zavedlo omezení hypoték už v říjnu loňského roku – na maximálně 90 procent hodnoty kupované nemovitosti.