Hypotéky splatíte levněji. Nová pravidla omezí banky

Olga Skalková
28. 4. 2015 7:41
Výhodnější podmínky pro klienty připravuje ministerstvo financí podle unijní směrnice. Čtvrtinu hypotéky by mělo jít splácet každý rok bez jakékoliv sankce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Předčasné splacení hypotéky má být pro Čechy výrazně levnější než dosud.

Ministerstvo financí totiž navrhuje, aby klienti mohli jednou ročně splatit 25 procent hypotéky bez jakékoliv sankce i mimo termín fixace. Možné termíny předčasného splacení mají být součástí smlouvy s bankou.

V případě předčasného splacení kvůli rozvodu, úmrtí, dlouhodobé nemoci, invaliditě nebo úmrtí dlužníka půjde dokonce ukončit celou hypotéku bez jakéhokoliv poplatku.

Změna je součástí zákona o úvěrech pro spotřebitele, jehož návrh ministerstvo nyní dokončuje. Platit by měla nejpozději od března příštího roku, řekl Hospodářským novinám náměstek ministra financí Martin Pros.

Změna by se týkala jen nových hypoték, sjednaných od data účinnosti zákona. Stávajícím klientům by se tato možnost otevřela až po začátku dalšího fixačního období.

Podle Hospodářských novin patří poplatky za předčasné splacení hypotéky v Česku k nejvyšším v Evropě. Bez sankce jej banky umožňují na konci fixačního období, zákon je k tomu dosud nevázal. Air Bank od letoška nabízí předčasné splacení celé hypotéky bez poplatku kdykoliv, pokud klient nepřejde k jiné bance, tedy nevyužije takzvané refinancování.

Evropská směrnice schválená před rokem stanoví, že banky mohou klientovi naúčtovat jen náklady, které jim při předčasném splacení skutečně vznikají. Tedy náklady spojené s vyplácením úroků investorům, od nichž si peníze na hypotéku půjčily (například z hypotečních zástavních listů či dlouhodobých vkladů), nebo na provize prodejní síti.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy