Starobních důchodců je v Česku 2,3 milionu. Z toho něco přes 200 tisíc při penzi dál pracuje, což je podle státu málo. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více aktivních důchodců, hodlá je proto finančně motivovat. V připomínkovém řízení je teď návrh na razantní změnu současného důchodového systému. Místo navyšování důchodů za odpracované roky nabízí stoprocentní slevu na sociální pojištění.
Co se chystá
Pokud by byl návrh schválen, zruší se pravidlo zvyšování starobního důchodu za každých 360 odpracovaných dní o 0,4 procenta výpočtového základu. Jednodušeji řečeno, toto pravidlo říká, že každý penzista, který při důchodu ještě pracuje, si může za zhruba rok práce nechat přepočítat důchod a ten se mu o něco zvýší, přibližně o několik stokorun.
- Nově by ovšem přestalo platit a pracující důchodci by získali stoprocentní slevu na sociálním pojištění.
"Není důvod, aby platili sociální pojištění, když se jim nebude důchod zvyšovat za odpracované dny," vysvětluje Filip Pertold z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu - Cerge-EI, který je zároveň nezávislým poradcem ministerstva práce v oblasti důchodové reformy.
- Zaměstnanec ve starobním důchodu tedy ušetří 6,5 procenta z hrubé mzdy každý měsíc.
- Sleva se týká pouze zaměstnance, zaměstnavatel za něj dál bude odvádět 24,8 procenta.
- Slevu dostanou i důchodci, kteří dál pracují jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Ti budou platit pojistné snížené o 6,5 procentních bodů, tedy 22,7 procenta z vyměřovacího základu namísto současných 29,2 procenta.
Pro upřesnění, důchodci mají podnikání jako vedlejší činnost a sociální pojištění platí až když překročí limit hrubého zisku ve výši 93 387 korun pro letošní rok, pro rok 2023 to bude částka 96 777 korun ročně.
Penzisté, kteří si vydělají méně, sociální pojištění vůbec neplatí.