Bratislava - Komerční banky i Národní banka Slovenska (NBS) budou kvůli přechodu na euro otevřené už 1. ledna 2009. Dohodli se na tom všechny bankovní instituce.
Občané si tak budou moci vyměnit koruny za eura i v první den roku, které je státním svátkem. Stejně tak budou banky otevřené i 6. ledna, kdy je svátek Tří králů. Informovala o tom členka dozorčí rady NbS Milena Koreňová.
"Otevřeno bude minimálně od desáté do čtrnácté hodiny. Tato dohoda je už definitivně schválená i pracovním výborem pro banky a finanční sektor," řekla Koreňová.
Občan si bude moct koruny za eura vyměnit v bance buď v hotovosti a nebo prostřednictvím vkladu na účet či vkladní knížku.
Koreňová však doporučila, aby si občané vložili peníze do banky ještě před 1. lednem a nechali si jen nejzákladnější korunovou hotovost. Tou budou moci v obchodech platit až do 16. ledna 2009. Jde o tzv. duální oběh. Když bude občan platit korunami, nazpět už dostane euro.
Startovací balíčky za 500 korun
"Platební karty budou fungovat v normálním režimu jako doteď. Bankomaty by měli být přístupné postupně od půlnoci prvního ledna," uvedla členka dozorčí rady. Stejně tak budou fungovat i terminály v obchodech. Koreňová však nevyloučila krátkou technickou přestávku bankomatů a terminálů po silvestrovské půlnoci. Každá banka ji však bude mít individuální.
Od 1. prosince začne stát prostřednictvím Slovenské pošty a komerčních bank předávat i tzv. startovací balíčky s euromincemi v hodnotě 500 Sk. "Bude obsahovat mince všech nominálních hodnot. Předpokládáme, že jich bude 38 až 40 kusů. Podle konverzního kurzu bude toto množství mincí v balíčcích ještě upřesněné," tvrdí Koreňová.
Všechny výměny korunových bankovek a mincí bude možné vyměnit bezplatně. Mince v komerčních bankách bude možné vyměnit do 30. června 2009, v NBS až do 31. prosince 2013. Bankovky si může občan vyměnit v komerčních institucích do 31. prosince 2013, v NBS bez časového omezení.
Pozor na podvodníky
"Po dobu přechodu z korun na eura nikdo nepřijde ani o jediný haléř, o jediný eurocent. Nikomu jeho peníze, které má doma a nebo na bankovním účtě nepropadnou ani neztratí hodnotu. Nikdo nemusí nikam nahlašovat údaje o svých úsporách, žádné své plány, kdy a kam si půjde peníze vyměnit," upozornil vládní splnomocněnec pro euro Igor Barát.
V této souvislosti policie varuje především starší občany, kteří se nejčastěji stávají terčem podvodníků pro svou důvěřivost. "Bylo by vhodné upozornit širokou veřejnost na standardní a zákonné postupy, které v souvislosti s eurem budou následovat, aby se lidé nestali obětmi spekulantů a podvodníků," varuje policejní mluvčí Martin Korch.
Příklad Korch připomněl případ z trnavského kraje, kde důchodkyně vpustila údajného elektrikáře, aby jí zkontroloval spotřebiče. Tento podvodník tvrdil, že ho měl pověřit starosta obce, aby důchodkyni v souvislosti s přechodem na euro zkontroloval sériová čísla na bankovkách. Babička přišla o 300 tisíc korun.