Podívejte se: Slováci mění poštovní známky. Kvůli euru

Aktuálně.sk, Red ZAH
4. 6. 2008 14:55
Zavedli speciální typ bez ceny. Fotogalerie

Bratislava - Po zavedení eura od roku 2009 začnou na Slovensku platit tři druhy poštovních známek - nové známky s hodnotou v eurech, staré známky s hodnotou v korunách a takzvané známky bez nominální hodnoty.

Několik kusů tohoto typu poštovních známek se do oběhu dostalo už loni. Je na nich vyznačená hmotnost v gramech, která určuje maximální gramáž dané zásilky, a rychlost dodání.

Například označení T1 50g znamená, že známka je určena pro zásilku do 50 gramů a bude doručena expresně.

Podle mluvčí pošty Andrey Pivarčiové se tento typ známek osvědčil.

"Je to výhodné hlavně při procesu zavedení eura, protože samotné označení se na poštovních známkách nebude muset měnit," říká Pivarčiová. Další výhodou je, že při zdražování známky není třeba ničit přebytečné kusy.

Tento druh známek se používá například také ve Velké Británii, Portugalsku, Slovinsku, Norsku nebo Švédsku.

Kromě poštovních známek bez nominální hodnoty zavede slovenská pošta i známky s označením v eurech - a to hned 1. ledna 2009. Nejlevnější bude zřejmě v hodnotě jednoho eurocentu, nejdražší pravděpodobně za 3 eura.

"Ostatní známky budou kopírovat platnou tarifní strukturu ve slovenských korunách, převedenou na euro po vyhlášení konverzního kurzu," upřesnila mluvčí pošty Pivarčiová.

Staré známky s hodnotou ve slovenských korunách budou platit do konce roku 2009. Poté už budou k dostání jen ve filatelistických obchodech.

O zdražení služeb po zavedení eura slovenská pošta neuvažuje.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy