Praha - Zrychlení převodu peněz mezi bankami přináší od 1. listopadu nový zákon o platebním styku. Zatímco dosud na něj měly banky tři dny, nově už jsou to jen dva. Pošlete-li někomu peníze v pondělí, může si je tedy v úterý vybrat.
V rámci jedné banky si pak příjemce bude moci vybrat peníze dokonce ve stejný den, kdy byly odepsány z účtu plátce.
"Bylo opravdu nepřijatelné, aby doba převodu dnes trvala stejně dlouho jako před deseti lety, kdy se bankám o dnešních technologiích, které cestu peněz evidentně zrychlují, ani nesnilo. Vždyť třídenní limit, takzvaný princip d+2, u nás funguje více než 10 let," říká Patrik Nacher, provozovatel webu BankovniPoplatky.com.
Banky jsou podle svých vyjádření z tohoto týdne na novinku připraveny. Některé - například Česká spořitelna - ji dokonce dobrovolně zavedly už dříve.
Důležitá provozní doba
Pro počítání lhůty jsou ale rozhodující termíny stanovené přímo konkrétní bankou. Označují se jako provozní doba, lhůty pro zúčtování či lhůty pro provádění peněžních převodů. Konkrétní lhůty lze najít na internetových stránkách konkrétních bank.
Například podáváte-li standardní platební příkaz na pobočce České spořitelny, je tato uzávěrka dosud nastavena už na poledne, tedy 12. hodinu. Jedině v tomto případě banka zaručuje, že peníze ještě ve stejný den odešle z účtu plátce.
Uzávěrky pro platební příkazy formou internetbankingu (a dalších forem přímého bankovnictví) bývají až večer - například ČSOB je má nyní nastavené na 18. hodinu a Česká spořitelna na 20. hodinu.
Jde to i rychleji
Chcete-li, aby peníze přišly příjemci do jiné banky ještě téhož dne, můžete využít službu nazývanou obvykle expresní či prioritní platba.
I pro ni ale platí uzávěrky, příkaz musíte stihnout podat už dopoledne. Navíc většinou zaplatíte mnohonásobně vyšší poplatek než u běžného platebního příkazu (zhruba na úrovni 100 až 200 korun).