Brno – Inzeráty na práci z domova často jen tahají z lidí peníze. Obzvláště neopatrní zájemci se ale mohou stát i spolupachateli promyšleného zločinu. Ukazuje to případ osmadvacetileté ženy, na který dnes upozornilo policejní ředitelství z Jihomoravského kraje. "Chceme před podobnými inzeráty preventivně varovat i další lidi," říká policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Policie tento případ řeší teprve zhruba týden. Žena reagovala na inzerát nabízející administrativní práci z domova. Po e-mailu se od neznámého muže dozvěděla, že bude dělat finanční analýzy. První, co k tomu musela udělat, bylo založit si podnikatelský účet v bance. Poté - navíc naprosto v rozporu s jakýmkoli bezpečnostním doporučením - poslala muži kompletní dokumentaci od účtu a navíc i přístupová data do internetového bankovnictví.
Svému novému „zaměstnavateli“, kterého navíc nikdy osobně neviděla, tak dala přesně to, co požadoval. Účet a identitu, za kterou se mohl schovat při páchání trestné činnosti. Ta samotná nebyla nikterak originální – falešný internetový obchod. Žena za to dostala první část slíbené odměny – pět tisíc korun.
"Dále měla čekat na zadání finančních analýz. Zadání ale i přes její urgenci nepřicházelo. Jednou tvrdil majitel firmy, že analýzy se musí důkladně připravit, jindy odjel na několikatýdenní dovolenou. Spokojila se s tím, že práce brzy přijde," popisuje Malášek.
Místo práce přišel na začátku května rozhořčený telefonát. Volala jí naštvaná zákaznice e-shopu perfumes-sale.com. Ta po ní chtěla objednaný a dopředu zaplacený parfém. Zároveň jí naštvaná žena sdělila, že podle informací na e-shopu je zastupující osobou obchodu pro Českou republiku. Mladá žena následně také zjistila, že platby z podvodného e-shopu probíhají přes účet, který založila na žádost "zaměstnavatele".
V bance se pak dozvěděla, že za pár týdnů prošlo přes její účet nejméně půl milionu korun. Aktuální zůstatek - něco málo přes sto tisíc korun - žena z účtu vybrala a odešla vše oznámit na policii.
"V dalších dnech se pak dočkala řady nevybíravých telefonátů. Zjistila také, že její jméno koluje po internetu mezi podvodníky a dlužníky. To ale není všechno. Musí teď počítat se stíháním za legalizaci výnosů z trestné činnosti z nedbalosti," dodává Malášek. Ženě hrozí až tři roky odnětí svobody.
"E-shop byl zřízen pod falešným jménem ve Francii. Najít v těchto případech skutečné pachatele je poměrně obtížné. Obvykle vše skončí stíháním těch, kteří se do těchto obchodů kvůli své neopatrnosti zapojili," uvedl kriminalista Ladislav Rozík, který se případem zabývá. Parfém si přes falešný obchod podle něj objednalo zhruba 300 lidí.
Peníze se vydělávají jinak
Ponaučení z příběhu by si měli vzít i lidé, kteří nakupují na internetu. Na neznámých e-shopech by neměli platit objednávky předem. Ideální je dobírka, případně vyzvednutí zboží na kamenné pobočce, kde lze zboží překontrolovat při přebrání.
Malášek varuje také před dalšími podvody, které se nyní množí přes inzeráty slibující práci z domu. Jejich autoři lidem slibují práci, pokud úspěšně složí zkoušku. Ta spočívá v přeposlání peněz, které jim přijdou na účet, přes firmy umožňující platby do zahraničí. "Za pár tisíc korun, které si z převáděných mohou nechat, pomáhají legalizovat peníze z trestné činnosti a vyvádět je do zahraničí," říká Malášek.
"Lidé by si měli uvědomit, že peníze se seriózně vydělávají jinak než tím, že posíláte peníze, o kterých nic nevíte," zdůrazňuje Malášek. Jen jihomoravské policejní ředitelství eviduje za poslední tři měsíce zhruba pět takových případů.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.