Rekordní podvod: Lékaři fingovali úrazy kvůli pojištění

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 25. 5. 2015 13:15
Organizovaná skupina podle policie neoprávněně "vytáhla" desítky milionů ze šesti pojišťoven, podezření na podvody vzešlo od jedné z nich.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Pardubice –  Dvacet lidí, mezi nimi i osm lékařů, obvinila policie z pojistných podvodů za desítky milionů korun. Skupina fingovala úrazy, aby získala peníze od pojišťoven

Z celkové škody 38 milionů korun pojišťovny vyplatily 28 milionů, zbylé případy skončily ve fázi pokusu o podvod. Šest obviněných je ve vazbě, řekli dnes novinářům zástupci pardubické policie, která proti skupině v minulých dnech zasáhla, a Pojišťovny České spořitelny, která policii na podvodné jednání upozornila.

"Jde o největší případ se znaky podvodného jednání v historii nejen naší pojišťovny, ale v životním pojištění vůbec," řekla mluvčí pojišťovny Jana Jirásková. Případ se týká celkem šesti pojišťoven.

"Šlo o specialisty, ortopedy, chirurgy, lékaře z traumatologie. Minimálně ve svém okolí byli renomovanými uznávanými odborníky. Rozhodně to nebyli lidé, kteří by byli v sociální nouzi či na konci profesní kariéry. Šlo o špičky v oboru," řekl David Kakrda z pardubické kriminálky.

Obviněným hrozí trest odnětí svobody v rozsahu pět až deset let. Policie jim při vyšetřování zabavila majetek - byty, domy, pozemky, cenné papíry, hotovost, prostředky na bankovních účtech nebo třeba auta - v celkové výši 36 milionů korun.

"V měřítku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jde o ojedinělou akci jak svým rozsahem, tak počtem nasazených policistů," říká Markéta Janovská, policejní mluvčí v Pardubickém kraji.

Tři druhy úrazů

Organizovaný podvod začínal u pojišťovacích agentů či zprostředkovatelů. Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí osmi lékařů a dvou rehabilitačních pracovnic úrazy fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení.

Obviněni byli lidé z pěti krajů, vedle lékařů také jejich pacienti a pojišťovací agenti. Skupina měla i takzvané vodiče, kteří pojištěné provázeli celým procesem vyřizování pojistných událostí či je za ně vyřizovali. Policie v rámci akce pod krycím názvem Medical zasahovala v Pardubickém, Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji a také v Praze.

Skupina podle policie nejméně od roku 2010 páchala trestnou činnost tak, že předem vytipovaný člověk uzavřel, prostřednictvím pojišťovacího zprostředkovatele, s pojišťovnou úrazové pojištění na vysoké denní odškodnění. "To za něho zpravidla hlavní podezřelí hradili a nedlouho po uzavření smlouvy byly u pojišťovny uplatněny pojistné události – úrazy," vysvětluje Janovská.

Skupina používala tři základní typy smyšlených pojistných událostí. "Za prvé to byly úrazy zcela vymyšlené, nikdy se nestaly. Druhým způsobem bylo oznámení starých neléčených zranění. A třetím způsobem byly skutečné úrazy s účelově prodlužovaným léčením a rehabilitací," vyjmenovává Janovská.

Veškeré úrazy pak byly „léčeny“ spřízněnými lékaři, kteří účelově prodlužovali léčbu a v jejím závěru ji nadhodnotili.

U pojistných událostí se opakovala jména lékařů, čísla účtů i doporučené rehabilitace. Podvody kriminalisté objevili i u dalších pěti pojišťoven, jeden úraz byl uplatňován i u více pojišťovacích ústavů. Celkem bylo zjištěno 218 podvodů.

Hlavní podezřelý je z Liberce

Za hlavního podezřelého v celé organizované skupině považuje policie šedesátiletého muže z Liberecka. Obvinění lékaři působí jako specialisté v oboru ortopedie, chirurgie a traumatologie.

"Vzhledem k charakteru věcí nalezených při prohlídkách a dále s ohledem na další doposud zjištěné skutečnosti, nelze vyloučit, že v průběhu vyšetřování dojde k obvinění dalších osob a navýšení škody způsobené trestným činem," dodává Janovská.

"Podvodníci měli vše dokonale připravené a nezavdali nám pro podezírání mnoho důvodů. Proto i samotné odhalení rozvětvené organizované skupiny bylo složité," říká František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny.

V září 2013 interní systém pojišťovny zjistil, že u několika smluv životního pojištění došlo k podezřelému jednání. Další šetření ukázalo, že jde o organizovaný pojistný podvod, do kterého je zapojen poradce z Liberce se svojí ženou, několik lékařů z různých nemocnic působících po celé České republice, rehabilitační pracovníci a desítky klientů. Pojišťovna informovala policii a následně upozornila také další pojišťovny.

"Pardubičtí kriminalisté pracují s obrovským nasazením a jsem rád, že po 16 měsících od našeho oznámení nasbírali tolik důkazů, že mohli začít podezřelé stíhat. Spravedlnost následně bude v rukou soudů," dodává Mareš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy