e-shop

Tržby v maloobchodě v srpnu stouply o více než čtyři procenta, pomohly e-shopy

Tržby v maloobchodě v srpnu meziročně stouply o 4,1 procenta. Jde o šestý růst v řadě, proti červencovým čtyřem procentům je srpnový růst rychlejší, proti předchozím měsícům ale pomalejší. K srpnovému růstu přispěly hlavně internetové obchody, jejichž tržby stouply meziročně o 20,6 procenta a udržují si tak nadále vysoký růst. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Maloobchodní prodejny letos ani loni v srpnu nebyly omezeny opatřeními proti pandemii.

Podle statistiků tržby za nepotravinářské zboží v srpnu meziročně stouply o 10,7 procenta a za pohonné hmoty o 3,3 procenta. Naopak tržby za potraviny klesly o 1,5 procenta. "Dvouciferný růst zaznamenaly prodejny s výrobky pro domácnost, v tom zejména prodejny se stavebními materiály,“ uvedla Marie Boušková z ČSÚ.

Zdroj: ČTK

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
Pokračovat