Praha - Posílá vás váš zubní lékař se zubním kamenem rovnou k dentální hygienistce? Pak postupuje v rozporu se zákonem.
Jak zjistil deník Aktuálně.cz, pacient má u zubního lékaře nárok jednou ročně na odstranění zubního kamene, aniž by za to musel platit stovky korun. Děti mají právo na odstranění zubního kamene dvakrát ročně.
Jedinou podmínkou pro uhrazení tohoto výkonu z veřejného zdravotního pojištění je přitom registrace pacienta u daného lékaře.
Tvrdí to shodně ministerstvo zdravotnictví, Česká stomatologická komora i zástupkyně zdravotních pojišťoven.
"Pacient má právo na odstranění zubního kamene 1x ročně při preventivní prohlídce podle zdravotního řádu bezplatně," říká Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.
"Automatické odesílání pacientů k dentálním hygienistkám bez stanovení diagnózy, bez souhlasu pacienta a za úhradu k provedení výkonů, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, možné není. Návštěvu dentální hygienistky může zubní lékař pacientovi pouze doporučit," říká viceprezident stomatologické komory Jan Černý.
Podle prezidenta komory Pavla Chrze je jednoznačně chyba, pokud zubaři rovnou posílají pacienty k dentálním hygienistkám. Zároveň si ale nemyslí, že by taková praxe byla nějak masově rozšířena. Podle něj to neumožňuje už jen omezený počet dentálních hygienistek.
Čtěte také: Zdravotnická revoluce: Od zdražování po rušení nemocnic Drábek ke kolapsu úřadů: Vše funguje, kritici přehánějí Hegerův úřad: Zrychlíme přechod k jiné pojišťovně |
Co mají pacienti dělat v případě, že jim zubař odmítne zubní kámen podle zákonných podmínek odstranit?
Pavel Chrz doporučuje podat stížnost na stomatologickou komoru. Žádnou takovou si přitom nevybavuje.
"Zubařka mi odmítla zubní kámen vyčistit, protože prý od pojišťovny dostane proplaceno tak pět minut práce a pojišťovna proplácí jen odstranění zubního kamene z předních zubů," řekl Aktuálně.cz jeden z klientů nejmenované pražské ordinace.
Podle Pavla Chrze taková argumentace není správná a zubař musí, je-li to třeba, skutečně jednou ročně v rámci preventivní prohlídky provést odstranění zubního kamene ze všech zubů, aniž by za to po pacientovi vyžadoval úhradu.
Necelých čtyři sta korun
Kód 00901 - za co zubař má od pojišťovny 368 korun
Vyšetření stavu chrupu, parodontu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, stavu čelistí a mezičelistních vztahů, anamnézy a stanovení léčebného plánu v rámci péče hrazené zdravotní pojišťovnou. Kontrola a nácvik orální hygieny, interdentální hygieny, masáží, odstranění zubního kamene, včetně ošetřování běžných afekcí a zánětů gingivy a sliznice dutiny ústní, parodontu (parodontální absces, ošetření afty, herpesu nebo dekubitu způsobeného snímací náhradou aj.), ošetření dentitio difficilis bez ohledu na počet návštěv. Lokální aplikace fluoridů s použitím přípravků podle přílohy č. 1 zákona.
Jakou částku za to zubaři od pojišťovny dostávají? To určuje příloha č. 1 zákona 48/1997 Sb. a vyhláška č. 475/2012 Sb. - příloha č. 13. Odstranění zubního kamene bez ohledu na způsob provedení je součástí dvou kódů, prostřednictvím kterých si zubní lékaři vyúčtovávají úhrady od zdravotních pojišťoven.
Kód 00900 se aplikuje jen na první návštěvu u zubaře, kdy dojde k registraci pacienta. Zubař za uplatnění tohoto kódu dostane od pojišťovny 398 korun. Kód 00901 je opakovaná komplexní prohlídka, za kterou zubař dostane od pojišťovny 368 korun. První z kódů je možné na pacienta vykázat tedy jen jedinkrát při registraci, druhý kód je pak možné vykázat jednou ročně.
Z toho vyplývá, že v prvním roce při registraci má pacient případně nárok na dvě bezplatná odstranění zubního kamene, v dalších letech pak už jen jednou ročně, jak jsme napsali hned na úvod. U dětí a dorostu specifikace kódu 00901 uvádí, že si ho zubní lékaři mohou vykázat dvakrát ročně, stejně jako u těhotných žen. Nesmí se však tak stát v rámci jednoho čtvrtletí.
Specifikace kódu také vyjmenovává činnosti, které v rámci jeho uplatnění může lékař provádět (viz infobox). Kromě jiných sem patří i „kontrola a nácvik orální hygieny", což je další činnost, za kterou se platí u dentální hygienistky.
Podle prezidenta stomatologické komory Pavla Chrze by ale stálo za to úhradu odstranění zubního kamene z veřejného zdravotního pojištění zrevidovat. Podle něj je totiž za tvorbu zubního kamene zodpovědný každý sám, když záleží na tom, jak účinně si dokáže čistit zuby.