Co vše se mění s příchodem roku 2022: Změny v daních, zákonech a ve vaší peněžence

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 1. 2022 0:00
Daňové slevy i novinky, vyšší pojistné, přísnější limity u hypoték, ale i větší kontrola zaměstnanců. S novým rokem přichází několik daňových, finančních a právních změn. Aktuálně.cz přináší tradiční novoroční přehled toho nejdůležitějšího, co začalo platit úderem silvestrovské půlnoci.
Foto: iStock

Dopady zrušení superhrubé mzdy 

Zrušení superhrubé mzdy od 1. ledna 2021 změnilo po mnoha letech způsob výpočtu daně ze závislé činnosti a z podnikání. Zaměstnanci to už loni pocítili bezprostředně tím, že jim z každé měsíční výplaty zbyla řádově o tisícikoruny vyšší čistá mzda.

"Tímto krokem se zároveň český daňový systém vrátil k praxi obvyklé ve vyspělých zemích OECD a došlo k jeho zpřehlednění a zjednodušení, zejména v mezinárodním srovnání," říká Tomáš Hunal, partner PwC a daňový expert. Snížení daňové sazby ovšem řada expertů kritizovala kvůli velké zátěži na státní rozpočet v době pandemické krize a také kvůli relativně větším úlevám pro bohatší než pro nízkopříjmové poplatníky. 

Efekt zrušení superhrubé mzdy ovšem zároveň povede ke zvýšení daňového zatížení u osob, které kromě příjmů ze zaměstnání mají ještě další příjmy, jež v součtu se zaměstnáním převýší limit pro uplatnění druhé daňové sazby 23 procent. Tedy pro ty, kteří měli za rok 2021 příjem více než 1,7 milionu korun ročně.

"Jedná se typicky o neosvobozené příjmy z prodeje nemovitostí, příjmy z nájmu nemovitostí či z prodeje cenných papírů či výher. Tyto pasivní příjmy byly do konce roku 2020 zdaňovány sazbou 15 procent, nově však mohou podléhat dani 23 procent," vysvětluje Tomáš Hunal. Vyšší daňové zatížení se může reálně projevit až letos při podání daňového přiznání a platbě daně za rok 2021. 

Vybrané typy pasivních příjmů ze zahraničí, například dividendy či úroky z depozitních vkladů, bude možné zdaňovat prostřednictvím samostatného základu daně v jednotné sazbě daně ve výši 15 procent.

"Novinkou v této souvislosti je i konec povinnosti podávat daňové přiznání pro vysokopříjmové zaměstnance, kteří byli předmětem solidární daně. Při splnění dalších podmínek mohou i tito zaměstnanci požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daní namísto podávání daňového přiznání finančnímu úřadu," dodává Tomáš Hunal.

 

Právě se děje

Další zprávy