Podle nového zákona by lidé s hypotékou mohli jednou ročně splatit 25 procent úvěru bez jakékoliv sankce i mimo termín, kdy končí fixační období. Nově by to šlo každý rok vždy v měsíci před takzvaným výročím smlouvy. Ministerstvo financí v původním návrhu počítalo s pětinou úvěru, který půjde každoročně předčasně splatit, poslanci ale schválili pozměňovací návrh poslance Václava Votavy, který hranici posunul na čtvrtinu úvěru.
Za předčasné splacení banky dosud vybírají nejčastěji pět procent ze splácené částky za každý rok, který zbývá do konce fixace. Například u předčasné splátky ve výši milionu korun tři roky před koncem fixace tak sankce činí 150 tisíc korun. Jen Air Bank a Fio banka nyní umožňují předčasné splacení zcela zdarma za podmínky, že klient hypotéku nepřevede ke konkurenci.
Za úplné předčasné splacení hypotéky (nebo částečné splacení mimo uvedený termín) budou banky podle nového zákona účtovat lidem jen náklady, které jim při předčasném splacení skutečně vznikají. Jde o náklady spojené s vyplácením úroků investorům, od nichž si peníze na hypotéku půjčily (například z hypotečních zástavních listů či dlouhodobých vkladů), o náklady na provize prodejní síti nebo o náklady spojené s administrativou.
V případě předčasného splacení kvůli úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invaliditě dlužníka půjde dokonce ukončit celou hypotéku bez jakéhokoliv poplatku.
Poslanci schválili také další Votavův pozměňovací návrh, podle kterého budou moci banky lidem účtovat poplatek za předčasné splacení v případě prodeje nemovitosti jen do výše jednoho procenta z předčasně splácené částky. Maximálně to může být 50 tisíc korun. Tato novinka se bude vztahovat jen na smlouvy starší dvou let.
Změny se mají týkat jen nových hypoték, sjednaných od data účinnosti zákona. Stávajícím klientům by se tato možnost otevřela až po začátku dalšího fixačního období. Výjimkou jsou hypotéky s variabilní sazbou, tam změny začnou platit okamžitě s účinností zákona.