Dlužníci získají vyšší ochranu. Změny v půjčkách a hypotékách jsou tu, projděte si přehled

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
Aktualizováno 1. 12. 2016 16:18
Pravidla pro poskytovatele spotřebitelských půjček se od 1. prosince zpřísňují. Rozšiřuje také možnosti předčasného splacení hypotéky bez sankcí. Kontrolu nad nebankovními úvěry převezme Česká národní banka. Díky schváleným pozměňovacím návrhům budou klienti bank a úvěrových společností ještě v silnějším postavení, než ministerstvo financí původně zamýšlelo.

Trh se výrazně pročistí

Foto: Ludvík Hradilek

Velmi výrazně se má snížit počet firem, které budou moci legálně nabízet spotřebitelské půjčky. Chystaný zákon totiž stanoví požadavek na základní kapitál ve výši alespoň 20 milionů korun.

Dosud platí, že poskytovatelům úvěrů stačí jen živnostenské oprávnění, základní kapitál nijak regulován není. I proto jsou v Česku desítky tisíc subjektů s oprávněním pro prodej nebo zprostředkování úvěrů. Podle odhadů ministerstva financí by počet úvěrových firem měl s novými podmínkami skokově klesnout a postupně se stabilizovat v řádech desítek.

Kritici nového zákona varují před tím, že se nepoctivé firmy jen přesunou na černý trh, kde napáchají ještě více škod. Na druhou stranu by jim ale nový zákon měl výrazně omezit možnosti, jak získat klienty. Nebudou si totiž moci dovolit předražené půjčky nabízet veřejně tak, jak to dělají dnes například v některých reklamních tiskovinách nebo přes "výlepy" na zastávkách.

Půjčovat bez licence bude zároveň znamenat vysoké riziko s hned dvojí sankcí. Jednak se ten, kdo bude půjčovat bez licence i po 18 měsících od účinnosti nového zákona, vystavuje pokutě od ČNB až ve výši 20 milionů korun. Dále pak takový úvěr bude neplatný a poskytovatel půjčky bez licence nebude mít nárok na sjednaný úrok. Ten již zaplacený bude navíc muset klientovi vrátit.

 

Právě se děje

Další zprávy