Hypotéky v novém. Předčasné splacení je snadnější, mění se i další pravidla

Ekonomika Jiří Hovorka Ekonomika, Jiří Hovorka
Aktualizováno 1. 12. 2016 21:08
Projděte si přehled změn v oblasti hypoték, řada z nich začala platit od 1. prosince 2016.

ČNB omezuje dostupnost hypoték

Foto: Martin Svozílek

Velké změny pro banky a klienty přinášejí opatření ČNB, která postupně zpřísní limity pro poskytování hypoték, a omezí tak dostupnost hypoték. Od října jsou hypotéky maximálně na 95 procent hodnoty zástavy (ukazatel LTV). Banky by tak již neměly prodávat takzvané stoprocentní hypotéky, kdy lidem na nákup nové nemovitosti půjčí celou potřebnou částku. Banky se ale shodují, že stoprocentní hypotéky téměř neprodávali už před zavedením opatření.

Daleko výraznější změna přijde od dubna roku 2017, odkdy budou hypotéky na 80 až 90 procent dosahovat maximálně 15 procent nových úvěrů, hypotéky nad 90 procent zástavy by banky od dubna neměly půjčovat vůbec. V praxi to znamená, že kdo bude žádat o hypotéku, bude muset mít většinou vlastní úspory. Například u bytu s hodnotou dva miliony korun bude při LTV ve výši 80 procent nutné mít 400 tisíc naspořeno a banka půjčí 1,6 milionu korun.

"Letošní dopad do nových hypoték bude nulový, příští rok to pocítíme. Pět z deseti klientů si dosud bralo hypotéku nad 80 procent zástavy," komentuje nové doporučení ČNB Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

ČNB sice může za nedodržování svých doporučení bankám znepříjemnit život nebo jim zvýšit kapitálový polštář, ale přímou sankci za neplnění požadavků ohledně hypoték nemá. Proto chce poskytování hypoték bankám omezit i v zákoně. Změnou zákona, s jehož sepsáním počítá ministerstvo financí, chce bankám nově určovat třeba to, kolik budou smět půjčit klientovi ve vztahu k jeho příjmům.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy