Chcete nejlevnější hypotéku? Udělejte si čas, smlouvejte a volejte ředitele

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 11. 2016 7:32
Dobrý výběr hypotéky může jen v prvních pěti letech splácení ušetřit desítky tisíc korun. Zvláště v době, kdy některé banky začínají zdražovat kvůli novému zákonu, který má zlepšit postavení klientů při předčasném splacení. Poradíme vám, jak na to.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zájem o hypotéky v Česku letos opět překonává rekordy - objem nově poskytnutých úvěrů letos poprvé v historii překročí hranici 200 miliard korun. A kromě rekordně nízkých úrokových sazeb získají hypotéky od začátku prosince z pohledu klientů další výhodu: Začne platit nový zákon o úvěrech, který zjednodušuje možnost jejich předčasného splacení. Některé banky už na to reagují zvýšením úroků, aby si kompenzovaly případnou ztrátu.

Jak získat co nejvýhodnější hypotéku? Hned na začátku by zájemce neměl výběr uspěchat. Rozhodně by se neměl spoléhat jen na banku, u níž má účet. Někdy se může vyplatit zkusit i více poboček od stejné banky. Obyvatelům Prahy může pomoci třeba také výjezd mimo hlavní město.

Možná budoucí úspora totiž není zanedbatelná. Když vedle sebe postavíte úrokové sazby 1,89 procenta a 2,19 procenta, na první pohled se zdá, že je zbytečné kvůli takto nepatrnému rozdílu obcházet více poboček. Pokud ale spočítáme průměrnou hypotéku ve výši kolem dvou milionů korun a nejčastěji vybíranou fixaci sazby na pět let, rozdíl v praxi je hned mnohem výraznější. Za pět let lze ušetřit 17 tisíc korun.

Televizi také zřejmě nekoupíte hned v prvním obchodě, kolem něhož zrovna jdete. Pokud chcete koupit tu nejlepší, tak doma v klidu porovnáte parametry vybraného televizoru s dalšími přístroji a dále pak u něj porovnáte i ceny v různých obchodech. Stejné je to i s hypotékou. Nepodepisujte první nabídku jen proto, že vám ji nabídl bankéř, za kterým jste doposud chodili třeba pro kontokorent nebo spoření na důchod.

Udělejte si čas a porovnejte nabídky od více bank. Nebojte se s bankéři smlouvat. Chtějte výhodnější, nebo alespoň stejně výhodné podmínky, jaké vám nabízí konkurence.

Autor tohoto textu tento postup testoval už před lety a ověřil si, že bankéři s prvními nabídkami hýbat umí, když na ně takto zatlačíte. Můžete získat nižší sazbu nebo výraznou slevu na poplatcích. Dobré je také jednat přímo s hypotečním specialistou nebo ředitelem pobočky. Mají totiž více kompetencí než klasičtí pobočkoví bankéři, případnou slevu jim nemusí schvalovat nadřízení. Vše se tím přinejmenším zrychlí.

Vyjeďte za Prahu

Jeden ze čtenářů Aktuálně.cz například dostal od makléře radu, aby se o hypotéku nezajímal v Praze, ale v jiném kraji. Přestože banky oficiálně říkají, že mají stejné ceny pro všechny regiony, může se stát, že na jiné pobočce stejné banky dostanete lepší nabídku. "Ano, to je skutečně možné. V regionech, kde není tak silná poptávka jako v Praze, mohou být v některých případech bankéři ochotnější o podmínkách úvěru jednat," potvrzuje Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

Pokud nechcete obíhat pobočky a máte finančního poradce, kterému důvěřujete, pak se můžete obrátit na něj. "Pokud se jedná o zkušeného poradce, bude mít v bankách vybudovány dobré vztahy a podaří se mu pro klienta zajistit nejlepší možné podmínky," říká Lucie Drásalová, hypoteční analytička poradenské firmy Partners.

Dobrý poradce má kromě zkušeností také přehled o trhu a díky vyšším objemům zprostředkovaných úvěrů může být schopen vyjednat výhodnější úrokovou sazbu nebo i slevu na poplatcích. Na druhé straně hrozí riziko, že narazíte na poradce, který myslí spíše než na vás na svou peněženku a bude vám nabízet hypotéku, z níž získá nejvíce on. Za služby poradců totiž zájemci neplatí - jsou placeni z provizí od bank.

Několik tisíc korun lze při pečlivém porovnání nabídek ušetřit také na poplatcích spojených s hypotékou. Například poplatek za zpracování žádosti o úvěr se může pohybovat v řádech jednotek tisíc korun, ale některé banky jej zcela odpustí.

Většina bank pak v posledních letech upustila od účtování měsíčního poplatku "za správu úvěru". Například lídr trhu - Hypoteční banka - ho ale standardně stále vybírá - ze 150 korun měsíčně je pak za každých deset let splácení 18 tisíc korun navíc. Když vám ale Hypoteční banka dá výrazně nižší úrokovou sazbu než konkurence, můžete s její hypotékou ušetřit i navzdory měsíčnímu poplatku. A další tisíce lze ušetřit na poplatku za provedení odhadu.

Nejběžnější poplatky spojené s hypotékou:

Banka Poplatek za vyřízení úvěru Poplatek za odhad ceny bytu Měsíční poplatek za správu úvěru
Česká spořitelna Zdarma 500 - 3900 Kč Zdarma
ČSOB, Hypoteční banka a Poštovní spořitelna * 3900 Kč (neplatí se při refinancování) 0 - 3700 Kč 150 Kč
Equabank Při fixaci 3 a 5 let zdarma, při jednoleté fixaci 2800 Kč 3800 Kč Zdarma
Expobank 0,25 % z výše úvěru, minimálně 2900 Kč (neplatí se při refinancování) 3000 - 4000 Kč 0 - 150 Kč
Fio banka Zdarma Podle ceníku externího odhadce = cca 3000 Kč Zdarma
Komerční banka 2900 Kč (neplatí se při refinancování) 1000 - 3500 Kč Zdarma
mBank Zdarma 1900 Kč** Zdarma
Moneta Money Bank Zdarma Zdarma Zdarma
Oberbank 0,7 % z výše úvěru, minimálně 8000 Kč Podle ceníku externího odhadce = cca 3000 Kč 150 Kč
Raiffeisenbank Zdarma 2000 Kč Zdarma
Sberbank Zdarma Podle ceníku externího odhadce = cca 3000 Kč Zdarma
UniCredit Bank 2500 Kč (neplatí se při refinancování) 0 - 3700 Kč Zdarma
Wüstenrot hypoteční banka 2400 Kč (neplatí se při refinancování) 3500 Kč Zdarma

* Lze domluvit i hypotéku bez poplatků, ty se pak rozpočítávají do měsíčních splátek a zvyšují úrokovou sazbu.
** Cena je za online odhad. Pokud by ho nešlo udělat, je třeba zaplatit externího odhadce.
Poznámka: Cena odhadu v některých bankách závisí na tom, zda jde odhad udělat přímo na pobočce "od počítače" (levnější varianta), nebo musí byt odhadce fyzicky vidět (dražší varianta). Zdroj: ceníky bank.

Pomůže i nový zákon

Nabídky je vždy třeba porovnat celkově, nejen podle výše úrokové sazby. Od prosince s tím pomůže nový zákon o spotřebitelském úvěru, který nařizuje i u hypoték nově počítat roční procentní sazbu nákladů (RPSN), stejně jako je to už dnes povinné u spotřebitelských půjček. Hypotéky tak budou od prosince snadněji porovnatelné.

Do celkové výhodnosti úvěru je třeba započítat i další finanční produkty, které banky s hypotékou prodávají. Jestliže vás banka láká na nízkou sazbu, ale požaduje po vás, abyste si za to u ní pořídili i běžný účet, pojištění nemovitosti či života nebo třeba kreditní kartu, berte v celkovém porovnání v úvahu i cenu těchto produktů.

Ne vždy je dobré se orientovat jen podle ceny hypotéky. "Například u výstaveb platí, že vedle ceny jsou stejně důležité a někdy ještě důležitější jiné parametry úvěru, jako je například plynulost čerpání," říká Ostatek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy