Banky zjednoduší nákup na dluh. Ke kartám přidají novou „splátkovou funkci“

Olga Skalková Ekonomika Olga Skalková, Ekonomika
11. 4. 2016 12:44
Platba kartou se klientovi odečte buď standardně celá, nebo si nově může zvolit její rozložení do splátek. Banky tím reagují na stagnaci kreditních (úvěrových) karet. Má jít o jednodušší a rychlejší alternativu splátkového prodeje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Tuzemské banky chystají zjednodušit nakupování na dluh. K platebním kartám nabídnou novou funkci, která lidem umožní se rozhodnout, jestli cenu nákupu zaplatí rovnou, nebo si ji rozloží do několika měsíčních splátek.

Banky tím reagují na stagnaci kreditních (úvěrových) karet v Česku. Zatímco zájem o debetní karty (k běžnému účtu) každoročně roste a na konci loňského roku jich Češi měli už přes devět milionů, počet kreditních karet zůstává už několik let zhruba na dvou milionech. Banky si tím mohou také snížit výpadek příjmů, o které přišly kvůli evropské regulaci poplatků za platby od obchodníků.

Nová možnost má nejdříve fungovat v internetovém nebo mobilním bankovnictví. Platba kartou se klientovi odečte buď standardně celá, nebo si zvolí její rozložení do splátek. Výhledově by ale tuto volbu mohl provést už přímo na terminálu u obchodníka. Lidé přitom nebudou muset žádat o novou kartu jako při zavádění bezkontaktní technologie, půjde jen o rozšíření současné funkce karet.

Na prosazení „splátkových karet“ v tuzemských bankách pracují asociace MasterCard i Visa. „Může jít o alternativu splátkového prodeje, protože bude pohodlný, jednoduchý a velmi rychlý,“ říká Miroslav Lukeš, šéf MasterCard v Česku.

Z vyjádření bank vyplývá, že službu chtějí zavést na kreditních i debetních kartách. Dosud se v Česku objevovala tato možnost jenom velmi omezeně, a to ke kreditním kartám Citibank a Home Creditu.

„Ve druhém pololetí ji nabídneme klientům. Nejprve na kreditních kartách,“ uvádí Tomáš Zavoral, mluvčí Raiffeisenbank. „Komerční banka plánuje zpřístupnit splátkovou funkci na kartách v příštím roce,“ potvrdil její mluvčí Pavel Zúbek. Přípravy běží i v UniCredit Bank.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

 

Právě se děje

teď

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy