Banky zjednoduší nákup na dluh. Ke kartám přidají novou „splátkovou funkci“

Platba kartou se klientovi odečte buď standardně celá, nebo si nově může zvolit její rozložení do splátek. Banky tím reagují na stagnaci kreditních (úvěrových) karet. Má jít o jednodušší a rychlejší alternativu splátkového prodeje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Tuzemské banky chystají zjednodušit nakupování na dluh. K platebním kartám nabídnou novou funkci, která lidem umožní se rozhodnout, jestli cenu nákupu zaplatí rovnou, nebo si ji rozloží do několika měsíčních splátek.

Banky tím reagují na stagnaci kreditních (úvěrových) karet v Česku. Zatímco zájem o debetní karty (k běžnému účtu) každoročně roste a na konci loňského roku jich Češi měli už přes devět milionů, počet kreditních karet zůstává už několik let zhruba na dvou milionech. Banky si tím mohou také snížit výpadek příjmů, o které přišly kvůli evropské regulaci poplatků za platby od obchodníků.

Nová možnost má nejdříve fungovat v internetovém nebo mobilním bankovnictví. Platba kartou se klientovi odečte buď standardně celá, nebo si zvolí její rozložení do splátek. Výhledově by ale tuto volbu mohl provést už přímo na terminálu u obchodníka. Lidé přitom nebudou muset žádat o novou kartu jako při zavádění bezkontaktní technologie, půjde jen o rozšíření současné funkce karet.

Na prosazení „splátkových karet“ v tuzemských bankách pracují asociace MasterCard i Visa. „Může jít o alternativu splátkového prodeje, protože bude pohodlný, jednoduchý a velmi rychlý,“ říká Miroslav Lukeš, šéf MasterCard v Česku.

Z vyjádření bank vyplývá, že službu chtějí zavést na kreditních i debetních kartách. Dosud se v Česku objevovala tato možnost jenom velmi omezeně, a to ke kreditním kartám Citibank a Home Creditu.

„Ve druhém pololetí ji nabídneme klientům. Nejprve na kreditních kartách,“ uvádí Tomáš Zavoral, mluvčí Raiffeisenbank. „Komerční banka plánuje zpřístupnit splátkovou funkci na kartách v příštím roce,“ potvrdil její mluvčí Pavel Zúbek. Přípravy běží i v UniCredit Bank.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

 

Právě se děje

Další zprávy