Banky zjednoduší nákup na dluh. Ke kartám přidají novou „splátkovou funkci“

Olga Skalková Ekonomika Olga Skalková, Ekonomika
11. 4. 2016 12:44
Platba kartou se klientovi odečte buď standardně celá, nebo si nově může zvolit její rozložení do splátek. Banky tím reagují na stagnaci kreditních (úvěrových) karet. Má jít o jednodušší a rychlejší alternativu splátkového prodeje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Tuzemské banky chystají zjednodušit nakupování na dluh. K platebním kartám nabídnou novou funkci, která lidem umožní se rozhodnout, jestli cenu nákupu zaplatí rovnou, nebo si ji rozloží do několika měsíčních splátek.

Banky tím reagují na stagnaci kreditních (úvěrových) karet v Česku. Zatímco zájem o debetní karty (k běžnému účtu) každoročně roste a na konci loňského roku jich Češi měli už přes devět milionů, počet kreditních karet zůstává už několik let zhruba na dvou milionech. Banky si tím mohou také snížit výpadek příjmů, o které přišly kvůli evropské regulaci poplatků za platby od obchodníků.

Nová možnost má nejdříve fungovat v internetovém nebo mobilním bankovnictví. Platba kartou se klientovi odečte buď standardně celá, nebo si zvolí její rozložení do splátek. Výhledově by ale tuto volbu mohl provést už přímo na terminálu u obchodníka. Lidé přitom nebudou muset žádat o novou kartu jako při zavádění bezkontaktní technologie, půjde jen o rozšíření současné funkce karet.

Na prosazení „splátkových karet“ v tuzemských bankách pracují asociace MasterCard i Visa. „Může jít o alternativu splátkového prodeje, protože bude pohodlný, jednoduchý a velmi rychlý,“ říká Miroslav Lukeš, šéf MasterCard v Česku.

Z vyjádření bank vyplývá, že službu chtějí zavést na kreditních i debetních kartách. Dosud se v Česku objevovala tato možnost jenom velmi omezeně, a to ke kreditním kartám Citibank a Home Creditu.

„Ve druhém pololetí ji nabídneme klientům. Nejprve na kreditních kartách,“ uvádí Tomáš Zavoral, mluvčí Raiffeisenbank. „Komerční banka plánuje zpřístupnit splátkovou funkci na kartách v příštím roce,“ potvrdil její mluvčí Pavel Zúbek. Přípravy běží i v UniCredit Bank.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy