Praha - Tuzemské banky vloni poskytly občanům hypotéky v objemu zhruba 73,85 miliard korun. Oproti roku 2008 jde přibližně o téměř 39% pokles objemu úvěrů a 35% pokles počtu smluv. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky ministerstva pro místní rozvoj.
"Současný pokles hypotéčního trhu se po vývoji v posledních letech dal předvídat. Docházelo k nárůstu poskytnutých hypoték v reakci na hospodářský růst a nízké úrokové sazby," říká Milena Brožová, vrchní ředitelka sekce politiky bydlení na ministerstvu pro místní rozvoj.
Brožová připomíná, že v loňském roce banky výrazně zpřísnily podmínky pro poskytnutí úvěru a projevila se i větší obezřetnost k zadlužování na straně občanů.
"Určitá část potenciálních zájemců odkládá koupi nemovitosti s předpokladem dalšího poklesu cen. Objektivní příčina poklesu zájmu, zejména o nové bydlení, pak souvisí s demografickým vývojem, kdy již byly uspokojeny bytové potřeby u silných populačních ročníků 70. let minulého století," dodává Brožová.
Třetinový pokles trhu avizovala po celý loňský rok už statistika Fincentrum Hypoindex. Také podle Josefa Rajdla, analytika společnosti Fincentrum, jsou opatrnější obě strany, tedy klienti i banky.
Pomalý nárůst počtu i objemu poskytnutých úvěrů v závěru roku však podle Rajdla ukazuje, že hypoteční trh je pravděpodobně z nejhoršího venku a opět ožívá.
Rekordním co do objemu půjček na bydlení byl rok 2007. "Tehdy však byla poptávka uměle vytvářena předpokládaným zvýšením DPH u cen stavebních prací," vysvětluje Brožová. V letošním roce lze podle ministerstva pro místní rozvoj očekávat podobný objem úvěrů jako v loňském roce.
Ze statistik webu Hypoindex.cz vyplývá, že oproti začátku roku 2009 jsou sice úrokové sazby nyní nižší, ale k výraznému zlevnění vloni nedošlo. Pokles úrokových sazeb z loňského lednového průměru 5,74 procenta se navíc zastavil už na jaře (průměrných 5,51 procenta v květnu), na podzim pak sazby opět mírně vzrostly na současných zhruba 5,61 procenta.
Nehledě na dočasné "akční slevy" nečekají odborníci výraznější zlevnění ani v letošním roce. I kdyby se už letos vrátila situace do doby před krizí a cena hypoték by opět více kopírovala úrokové sazby České národní banky, znamenalo by to zdražení. Základní sazby ČNB jsou totiž rekordně nízko a odborníci očekávají jejich postupné zvyšování. O očekávaném vývoji na trhu jsme podrobněji psali v samostatném článku.
Statistiky ministerstva pro místní rozvoj také potvrzují nečekaně nízký počet refinancování. Možnost změnit banku po skončení fixačního období využila necelá sedmina klientů. Původně - tedy na začátku loňského roku - přitom odborníci čekali, že možnosti refinancování využije alespoň čtvrtina klientů.