Jak zhodnotit peníze v době rostoucí inflace? Projděte si průvodce pro běžného člověka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 8. 2017 7:48
ČNB zvýšila úrokové sazby, roste i inflace, ale sazby na bankovních vkladech zůstávají stále rekordně nízko. Napovíme vám, kam uložit úspory.

Termínované vklady

Než přišla doba rekordně nízkých úrokových sazeb, platilo, že banky odměňovaly své klienty vyšším úrokem, pokud k nim peníze uložili na delší a předem stanovenou dobu.

Ani úroky na termínovaných vkladech z vás dnes ale boháče neudělají. Nejvíce dostanete v Bance Creditas. Při uložení peněz na pět let nabízí roční úrok ve výši 1,5 procenta. Když byste tak do banky dali 100 tisíc korun, budete mít za pět let podle výpočtu specializovaného webu Finparáda.cz čistý výnos 6375 korun.

Nejlepší konkurenční nabídky při uložených 100 tisících korun na pět let mají Expobank (0,9 procenta - čistý výnos 3825 Kč) a v Equa bank (0,7 procenta - 3011 Kč).

Na tři roky při stejné výši vkladu vypadají nejlepší nabídky takto: Creditas 0,9 procenta (2295 Kč), Expobank 0,7 procenta (1785 Kč) a Oberbank 0,6 procenta (1530 Kč).

Vyšší úrok nedostanete ani za to, když do banky dáte více peněz. Při uložených 500 tisících opět nejvíce nabízí Creditas: 1,5 procenta při úložce na pět let (31 875 Kč) a 0,9 procenta na tři roky (11 475 Kč). O takové peníze už má ale zájem i privátní J&T Banka, která na pět let nabízí úrok 1,1 procenta (23 816 Kč) a na tři 0,9 procenta (11 563 Kč).

U termínovaných vkladů se úroková sazba v průběhu celé doby spoření nemění. Existuje tak riziko, že pokud sazby v ekonomice porostou, stane se třeba z nyní nabízených 1,5 procenta během příštích let velmi nízké zhodnocení.

Toto riziko je však spíše malé vzhledem k tomu, že ekonomové očekávají velmi pozvolný nárůst sazeb a obzvlášť to platí právě u spoření. Banky totiž mají přebytek hotovosti a nepotřebují lákat k dalším úložkám peněz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy