Jak zhodnotit peníze v době rostoucí inflace? Projděte si průvodce pro běžného člověka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 8. 2017 7:48
ČNB zvýšila úrokové sazby, roste i inflace, ale sazby na bankovních vkladech zůstávají stále rekordně nízko. Napovíme vám, kam uložit úspory.

Termínované vklady

Než přišla doba rekordně nízkých úrokových sazeb, platilo, že banky odměňovaly své klienty vyšším úrokem, pokud k nim peníze uložili na delší a předem stanovenou dobu.

Ani úroky na termínovaných vkladech z vás dnes ale boháče neudělají. Nejvíce dostanete v Bance Creditas. Při uložení peněz na pět let nabízí roční úrok ve výši 1,5 procenta. Když byste tak do banky dali 100 tisíc korun, budete mít za pět let podle výpočtu specializovaného webu Finparáda.cz čistý výnos 6375 korun.

Nejlepší konkurenční nabídky při uložených 100 tisících korun na pět let mají Expobank (0,9 procenta - čistý výnos 3825 Kč) a v Equa bank (0,7 procenta - 3011 Kč).

Na tři roky při stejné výši vkladu vypadají nejlepší nabídky takto: Creditas 0,9 procenta (2295 Kč), Expobank 0,7 procenta (1785 Kč) a Oberbank 0,6 procenta (1530 Kč).

Vyšší úrok nedostanete ani za to, když do banky dáte více peněz. Při uložených 500 tisících opět nejvíce nabízí Creditas: 1,5 procenta při úložce na pět let (31 875 Kč) a 0,9 procenta na tři roky (11 475 Kč). O takové peníze už má ale zájem i privátní J&T Banka, která na pět let nabízí úrok 1,1 procenta (23 816 Kč) a na tři 0,9 procenta (11 563 Kč).

U termínovaných vkladů se úroková sazba v průběhu celé doby spoření nemění. Existuje tak riziko, že pokud sazby v ekonomice porostou, stane se třeba z nyní nabízených 1,5 procenta během příštích let velmi nízké zhodnocení.

Toto riziko je však spíše malé vzhledem k tomu, že ekonomové očekávají velmi pozvolný nárůst sazeb a obzvlášť to platí právě u spoření. Banky totiž mají přebytek hotovosti a nepotřebují lákat k dalším úložkám peněz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy