Jak zhodnotit peníze v době rostoucí inflace? Projděte si průvodce pro běžného člověka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 8. 2017 7:48
ČNB zvýšila úrokové sazby, roste i inflace, ale sazby na bankovních vkladech zůstávají stále rekordně nízko. Napovíme vám, kam uložit úspory.

Podílové fondy

Vyšší výnosy nabízejí jen investice, které zároveň nesou i vyšší míru rizika, tedy možné ztráty peněz. Vhodný způsob, jak investovat peníze, představují podílové fondy. Ty dávají peníze do dluhopisů, akcií nebo třeba i do nemovitostí. A nabízí různé investiční profily - od konzervativních (které svým výnosem budou na úrovni spořicích účtů) až po dynamické (které investují převážně do akcií a nabízejí nejvyšší výnos i nejvyšší riziko ztráty).

Na rozdíl od přímé investice do akcií mají podílové fondy tu výhodu, že rozkládají riziko. Nesázíte s nimi vše na jedinou firmu. V každém podílovém fondu je více akcií, zaměřují se třeba na vybraná odvětví nebo regiony.

Podílové fondy nabízejí banky i finanční poradci - vybírat je z čeho, na trhu jsou stovky fondů. Před investicí je třeba vyplnit investiční dotazník, který odhalí, jak moc jste připraveni riskovat. Je tak pro vás nápovědou, jestli můžete investovat i do těch "nejodvážnějších" fondů.

Porovnávat byste měli i výši poplatků. Nejčastěji se platí jednorázový vstupní poplatek, který se počítá z výše investované částky. Dále se pak většinou platí pravidelný roční správcovský poplatek z výše peněz, které ve fondu jsou. Fondy jsou tak motivované připisovat co nejvyšší zhodnocení, aby i jejich odměna rostla.

Naopak byste neměli přeceňovat výnosy fondů a dalších investic z minulých let. "Rozhodovat se na základě minulých výnosů je chyba, tím spíš za krátké období. Nějaká exotická investice, která zrovna náhodou za poslední rok poskočila o 50 %, se najde vždycky. Základní pravidla investování jsou zhruba tři: mít plán, rozumně diverzifikovat a uvažovat dlouhodobě. To je celé," říká Aleš Tůma, analytik společnosti Partners, který se na podílové fondy zaměřuje a sepsal knihu Průvodce úspěšného investora.

Do podílových fondů patří peníze, které nebudete v nejbližších měsících a letech nutně potřebovat třeba na splacení hypotéky nebo na nákup nového auta či kuchyně. Ty dejte na spořicí účet. I když tam nevydělají, tak máte jistotu, že vám vaši potřebu pokryjí.

Do podílových fondů patří peníze, které máte "navíc" a můžete je investovat do vaší budoucnosti, třeba i na důchod nebo na budoucnost vašich dětí. Zjednodušeně řečeno: na podílové fondy byste měli začít myslet v momentě, kdy maximálně využíváte spoření se státním příspěvkem (stavební spoření a spoření v penzijních společnostech) a stále vám zbývají volné peníze.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy