Jak zhodnotit peníze v době rostoucí inflace? Projděte si průvodce pro běžného člověka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 8. 2017 7:48
ČNB zvýšila úrokové sazby, roste i inflace, ale sazby na bankovních vkladech zůstávají stále rekordně nízko. Napovíme vám, kam uložit úspory.

Stavební spoření

Spořicí účty i termínované vklady momentálně tedy nestačí na inflaci, což by měl být jejich základní cíl. Ceny totiž po delší době výrazněji rostou - letos o více jak dvě procenta. Takový růst inflace dokáže pokrýt stavební spoření.

U něho se čistý výnos po započtení poplatků a patnáctiprocentní daně z výnosů pohybuje kolem tří procent, pokud spoříte 20 tisíc korun ročně. Tedy přesně tolik, kolik je třeba k získání maximálního státního příspěvku ve výši 2000 korun za rok. Samotné stavební spořitelny pak peníze uložené u nich úročí většinou jedním procentem (to už jsme do celkového tříprocentního zhodnocení započítali).

Nevýhodou stavebního spoření je (podobně jako u termínovaných vkladů), že maximální výnos získáte jen v případě, pokud na peníze nesáhnete na předem domluvenou dobu. V tomto případě je třeba pravidelně spořit minimálně šest let.

A i zde je riziko, že sazby v příštích letech porostou a vy od spořitelny až do konce smlouvy budete dostávat úrok stále jen ve výši jednoho procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 5:30. Podle mluvčí do sebe při jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy