Mimořádná zpráva

Jak zhodnotit peníze v době rostoucí inflace? Projděte si průvodce pro běžného člověka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 8. 2017 7:48
ČNB zvýšila úrokové sazby, roste i inflace, ale sazby na bankovních vkladech zůstávají stále rekordně nízko. Napovíme vám, kam uložit úspory.

Stavební spoření

Spořicí účty i termínované vklady momentálně tedy nestačí na inflaci, což by měl být jejich základní cíl. Ceny totiž po delší době výrazněji rostou - letos o více jak dvě procenta. Takový růst inflace dokáže pokrýt stavební spoření.

U něho se čistý výnos po započtení poplatků a patnáctiprocentní daně z výnosů pohybuje kolem tří procent, pokud spoříte 20 tisíc korun ročně. Tedy přesně tolik, kolik je třeba k získání maximálního státního příspěvku ve výši 2000 korun za rok. Samotné stavební spořitelny pak peníze uložené u nich úročí většinou jedním procentem (to už jsme do celkového tříprocentního zhodnocení započítali).

Nevýhodou stavebního spoření je (podobně jako u termínovaných vkladů), že maximální výnos získáte jen v případě, pokud na peníze nesáhnete na předem domluvenou dobu. V tomto případě je třeba pravidelně spořit minimálně šest let.

A i zde je riziko, že sazby v příštích letech porostou a vy od spořitelny až do konce smlouvy budete dostávat úrok stále jen ve výši jednoho procenta.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy