Jak zhodnotit peníze v době rostoucí inflace? Projděte si průvodce pro běžného člověka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 8. 2017 7:48
ČNB zvýšila úrokové sazby, roste i inflace, ale sazby na bankovních vkladech zůstávají stále rekordně nízko. Napovíme vám, kam uložit úspory.

Spořicí účty

Sazby na spořicích účtech klesly v posledních letech pod jedno procento. Pryč tak jsou doby, kdy v roce 2011 na trh vstoupily nové banky Air Bank, Equa bank a Zuno Bank a spořit bylo v bance možné s úrokem 2,5 procenta (inflace byla v roce 2011 na 1,9 %).

Dnes bez plnění dalších podmínek dostanete nejlepší úrok ve Sberbank (0,53 %) a v ING Bank (0,5 %). Obě banky dávají tento úrok na vklady do 300 tisíc korun. Když do Sberbank uložíte sto tisíc, získáte za rok čistý výnos (po odečtení 15% daně) zhruba ve výši 451 korun.

Vyšší úrok dávají vybrané banky těm, kdo u nich zároveň aktivně využívají i běžné účty. V Air Bank tak na spořicím účtu dostanete rovné procento na vklady do 250 tisíc korun v případě, že měsíčně provedete pět plateb kartou od Air Bank u obchodníků.

Sberbank dává 0,83 procenta na vklady do 300 tisíc korun k výkonnějšímu běžnému účtu, který je buď za 99 korun měsíčně, nebo zdarma, když na účet v měsíci přijde alespoň 15 tisíc korun za měsíc.

V Equa bank je možné získat na spořicím účtu úrok 0,8 procenta v případě, kdy vám přijde na běžný účet, který je bez poplatků 10 tisíc korun za měsíc, nebo u obchodníků zaplatíte alespoň třikrát platební kartou.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy