Praha - Musíte "TO něco" mít a hotovost se nedostává? I když je potřeba hotových peněz velmi naléhavá, neměli byste opomíjet poplatky, které jsou s půjčkami spojené.
Češi si podle statistik bankovních domů zvykli nejčastěji brát jednorázové bankovní spotřebitelské neúčelové úvěry. Ovšem: V některých případech se - i přes výrazně vyšší úrokové sazby (oproti běžným spotřebitelským úvěrům) - vyplatí spíše kreditní platební karty.
Kdy se vyplatí spíše karta
Prostým porovnáním úrokových sazeb a poplatků spojených s vedením účtu u jednorázových úvěrů a úvěrových karet se z hlediska nákladů vyplatí spíše běžný úvěr.
Neplatí to ale ve všech případech. Zvolit raději úvěrovou platební kartu se naopak vyplatí klientovi, který potřebuje půjčku skutečně jen krátkodobě (je schopen úvěr relativně rychle splatit), zato si ale půjčuje častěji.
Úspory s kreditní kartou
S kreditní kartou ušetří klient poplatky, které by zaplatil za vyřizování jednorázových spotřebitelských úvěrů (obvykle jedno procento z částky úvěru). U kreditní karty takový poplatek není, protože klient zde má k dispozici úvěrový rámec. Z něj může kdykoliv čerpat půjčku podle potřeby, aniž by musel o něco žádat.
Aby se ale kreditní karta oproti jednorázovým půjčkám vyplatila, musí být splněna jedna podmínka. Vyčerpané částky (úvěry) je třeba splácet v bezúročném období (jinak totiž úroky činí až 27 procent ročně), a tím se vyhnout placení úroků.
Poslední poplatek, který je spojen jak s kreditní kartou, tak spotřebitelskými úvěry, je vedení úvěrového účtu. V tomto směru jsou obě varianty plně srovnatelné. Klienti platí okolo tří set korun ročně.
Kreditní karta je svou povahou určena k utrácení, tedy k bezhotovostním nákupům. Pokud by ale klient potřeboval z úvěrové karty získat hotové peníze, musí ve většině případů počítat s vysokými náklady. Většina bank totiž hotovostní transakce u kreditní karty okamžitě úročí, a to právě velmi vysokými sazbami mezi 18 až 27 procenty ročně.
Bezúročné období
Kreditní platební karta je velmi komfortním nástrojem k utrácení. Mnoha lidem se může vyplatit například při financování vybavení bytu, kdy jsou časté nákupy obvyklé. Úvěrová rezerva může ušetřit spoustu starostí. Klient by ale měl mít stále na paměti bezúročné období.
Bezúročné období je lhůta, během které může klient celý vyčerpaný úvěr z předchozího měsíce splatit, aniž by mu banka účtovala nějaké úroky. U většiny kreditních platebních karet jde až o 45 dní (záleží, který den v měsíci byl nákup proveden).
Kreditní kartu maximálně ocení klient, který například několik měsíců po sobě pořizuje do bytu nejrůznější doplňky a vždy do konce následujícího měsíce (v rámci bezúročného období) celou vyčerpanou půjčku splatí. Tento klient nezaplatí za vyčerpané úvěry vyjma poplatku za vedení úvěrového účtu (asi 300 korun ročně) nic navíc. Pokud ale majitel karty vyčerpaný úvěr nesplatí do požadovaného dne v následujícím měsíci, vysoké úroky ho neminou.
Úvěrová platební karta je velmi užitečným produktem, obezřetným klientům poslouží jako finanční rezerva pro nenadálé výdaje. Lehkovážní lidé, kteří nemají vypěstovanou finanční disciplínu, by se kvůli takové kartě mohli snadno dostat do dluhové pasti. Tito lidé by se proto kreditním kartám měli raději vyhnout.