Kontokorent je levnější než kreditka, je ale jen na rok

šal
30. 9. 2007 15:00
Úroky jsou i pod deseti procenty
Foto: MasterCard

Praha - Čerpání úvěru prostřednictvím platební karty ještě neznamená, že klient disponuje kreditní kartou. Velmi rozšířenou možností je také napojení debetní platební karty na kontokorentní úvěr. Tato varianta má proti kreditní kartě své výhody.

Úroky většinou mezi deseti a 15 procenty

U kontokorentního úvěru může klient svůj účet přečerpat do záporu (do určitého limitu do kontokorentního rámce). Z vyčerpané částky si banka strhává úroky, které jsou nižší než u úvěrové karty mezi deseti a 16 procenty ročně. A to je hlavní výhoda proti kreditním kartám.

Předností kontokorentního úvěru jsou také relativně nízké poplatky, které si banky strhávají za jeho správu. Některé peněžní domy klientovi za kontokorent (za správu) dokonce neúčtují nic.

Na druhou stranu musejí klienti počítat s tím, že kontokorent je krátkodobá půjčka, až na výjimky banky požadují splacení úvěru (vyrovnání záporného zůstatku na účtu) nejpozději do jednoho roku. Výjimkou je kupříkladu Volksbank. "Kontokorent je poskytován na dobu neurčitou, jeho pravidelné dorovnávání není vyžadováno," říká Petr Žibřid z Volksbank.

Na druhou stranu jsou kontokorentní úvěry, které je nutné splatit dříve než za jeden rok. "Jednou za 180 dnů musí klient svůj kontokorent Flexikredit vyrovnat a být alespoň jeden pracovní den v kladném zůstatku," říká Eva Chaloupková, tisková mluvčí GE Money Bank.

Velmi krátkodobé kontokorenty má ve své nabídce také Komerční banka. I zde mají klienti v některých případech povinnost svůj záporný zůstatek na účtu vyrovnat do 180 dní. U kontokorentu Start, který je nabízen již při založení účtu, je povinnost splacení dokonce do 30 dní.

Pohodlí a rychlost

Čerpat kontokorentní úvěr může klient kdykoliv. Stačí jednoduše jen své konto přečerpat výběrem hotovosti na pobočce či například právě použitím platební karty. Jak vysoký úvěrový rámec klient od banky získá, záleží na jeho bonitě a historii u banky.

Zcela běžné je také to, že kontokorentní úvěr v určité výši může získat i každý nový klient bez ohledu na to, že v bance ještě nemá historii. Klienti, kteří by měli o kontokorent zájem, se mohou obrátit na svou banku. Pokud nemají problém s bonitou, úvěrový rámec by měli bez problémů získat. A co hlavně, k dispozici by půjčku (povolený debet) měli mít prakticky okamžitě.

Mezi klienty využívaná služba

Kontokorentní úvěr není pro tuzemské bankovní klienty žádnou novinkou. Mnoho z nich možnost přečerpat své konto hojně využívá. "Kontokorentní úvěr má v bance sjednáno asi čtvrtina klientů, u studentů je to dokonce polovina," říká například Tomáš Kopecký z ČSOB. V České spořitelně má kontokorent asi třetina klientů, některé banky udávají až polovinu retailové klientely.

Rusové upřednostňují platby v hotovosti
Rusové upřednostňují platby v hotovosti | Foto: Aktuálně.cz

Do určité míry konkurentem kontokorentních úvěrových rámců je kreditní (úvěrová) platební karta. Klient také může úvěr získat v libovolném okamžiku. Stačí pouze platební kartou zaplatit nebo si vybrat hotovost z bankomatu. Ve srovnání s kontokorentem ale klient platí vyšší úroky (15 až 27 procent), samozřejmě za předpokladu, že nevyužije bezúročné období. Také je třeba počítat s tím, že vedení kreditní karty něco stojí - okolo 500 korun ročně.

Na druhou stranu ale v případě kreditní karty není nutné úvěr splatit do jednoho roku. Naopak, klient může být neustále zadlužen. Otázkou ale je, jestli je to v souvislosti s vysokými úroky velká výhoda.

TABULKA POROVNÁNÍ KONTOKORENTNÍCH ÚVĚRŮ

Banka Úroková sazba (v %) Vedení úvěru (měsíčně)
BAWAG Bank od 13,90 15 Kč*
Česká spořitelna 15,90 10 Kč*
ČSOB od 12,90 zdarma
HVB Bank 14,00 zdarma
GE Money Bank 17,90 29 Kč
Komerční banka od 12,00 zdarma*
Poštovní spořitelna 12,00 zdarma
Volksbank od 11,50 50 Kč
WSPK od 7,90 zdarma*
Živnostenská banka od 10,00 20 Kč

*Klient platí ještě poplatek za zřízení kontokorentu - 200 Kč jednorázově

Zdroj: banky

 

Právě se děje

Další zprávy