Podílový fond
Kdo chce větší výnos, musí víc riskovat a pustit se do investičních produktů. Nejvhodnější pro běžného člověka jsou podílové fondy, protože rozkládají riziko a nedáváte tak "všechna vajíčka do jednoho košíku". Jejich prostřednictvím pak investujete do skupiny dluhopisů, akcií nebo třeba i nemovitostí.
Každý si může zvolit svůj profil - tedy zda je konzervativní investor (málo riskuje, malé tedy zřejmě budou i výnosy, vyvážený nebo naopak dynamický (nejvyšší riziko ztráty části peněz, ale také nejvyšší šance na lepší výnos). Na tyto otázky musí odpovědět váš finanční poradce v dotazníku, který s vámi sepíše. Ten by vám také měl pomoci zorientovat se ve stovkách různých fondů, lišících se třeba i zaměřením na určité obory nebo regiony.
Pozor si dejte na výši poplatků. Kromě jednorázového vstupního poplatku (část z investované částky) budete zřejmě platit každoroční poplatek správci fondu - ten by měl sloužit jako jeho motivace, protože se odvíjí od zhodnocení peněz.
Při porovnání výkonnosti se nezaměřujte na krátkodobé výsledky z posledního roku či dvou. Jde o dlouhodobé investice, výsledek jednoho nebo dvou let může být výjimkou. Obecně pak samozřejmě platí, že předchozí výnosy nejsou zárukou budoucích.
Do podílových fondů patří úspory, které máte "navíc" - nebudete je tedy potřebovat v nejbližších letech. Mohou sloužit typicky jako alternativní zajištění pro vás důchod nebo pro vaše děti. Můžete vydělat řádově jednotky procent nad úroveň inflace, ale v horším případě také přijít o část původně vložených peněz.
Ministerstvo financí v současnosti zvažuje, že obnoví vydávání spořicích dluhopisů pro občany. Šlo o jednu z mála dostupných přímých "investic" pro běžné úspory, výnosem se nicméně pohybovala jen na úrovni lepších termínovaných vkladů.