Jak uchránit úspory před rostoucí inflací? Spořicí účet nestačí, projděte si možnosti

Petr Kučera Petr Kučera
12. 9. 2018 7:31
Ceny v Česku jsou o 2,5 procenta vyšší než před rokem. Úspory se tak mohou znehodnotit, pokud neudrží tempo s inflací.

Termínovaný vklad

Na vyšší sazby můžete dosáhnout, když uložíte peníze na termínovaný vklad - tedy zavážete se bance, že je po stanovenou dobu nevyberete. Úroková sazba se pak po celou dobu vkladu nezmění, což může být výhodou oproti spořicím účtům (tam může sazba klesnout prakticky ze dne na den), nicméně vás to současně připraví o možnost využít lepší nabídku, pokud sazba stoupne. V dalších měsících lze přitom čekat přece jen mírný růst tržních úroků.

Ani nejlepší termínované vklady teď bohužel inflaci nepokryjí. Uložíte-li si 100 000 korun na jeden rok, získáte mezi bankami nejvíce u Creditas (1,2 %), Expobank (1,1 %) a Equa (0,7 %). Obecně platí, že na čím delší dobu se bance dopředu zavážete, tím vyšší sazbu získáte. U tříletých vkladů opět vedou Creditas (1,85 %), Expobank (1,7 %) a Equa (1,2 %), u pětiletých nabízí stejná trojice sazby 2,2 %, 2 % a 1,55 %.

Jestliže si chcete uložit víc peněz, vstupuje do hry i nabídka J&T Banky. Za půl milionu korun na jeden rok dává úrok 1,35 %, při závazku na pět let dokonce 2,2 %. Úrok blížící se současné inflaci nabízí na půlmilionový vklad s pětiletým závazkem i Creditas (2,2 %) a Expobank (2 %), vyplývá z výpočtů Finparáda.cz.

Ještě vyšší úroky vidíme u termínovaných vkladů záložen (kampeliček). NEY spořitelní družstvo nabízí za vašich 100 000 korun na jeden rok sazbu 1,5 %, Artesa 1, 4 %, za půl milionu na pět let pak vede Artesa se sazbou 2,5 %. Vklady v záložnách jsou sice pojištěny stejně jako v bankách, ale úročí se jen maximálně desetinásobek vašeho členského vkladu. Kdo tedy chce dosáhnout na zmíněnou sazbu pro uložených 100 000 Kč, musí navíc do záložny uložit 10 000 Kč jako členský vklad - ten je přitom neúročený a nevztahuje se něj ani zákonné pojištění vkladů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy