Jak uchránit úspory před rostoucí inflací? Spořicí účet nestačí, projděte si možnosti

Petr Kučera Petr Kučera
12. 9. 2018 7:31
Ceny v Česku jsou o 2,5 procenta vyšší než před rokem. Úspory se tak mohou znehodnotit, pokud neudrží tempo s inflací.

Podílový fond

Kdo chce větší výnos, musí víc riskovat a pustit se do investičních produktů. Nejvhodnější pro běžného člověka jsou podílové fondy, protože rozkládají riziko a nedáváte tak "všechna vajíčka do jednoho košíku". Jejich prostřednictvím pak investujete do skupiny dluhopisů, akcií nebo třeba i nemovitostí.

Každý si může zvolit svůj profil - tedy zda je konzervativní investor (málo riskuje, malé tedy zřejmě budou i výnosy, vyvážený nebo naopak dynamický (nejvyšší riziko ztráty části peněz, ale také nejvyšší šance na lepší výnos). Na tyto otázky musí odpovědět váš finanční poradce v dotazníku, který s vámi sepíše. Ten by vám také měl pomoci zorientovat se ve stovkách různých fondů, lišících se třeba i zaměřením na určité obory nebo regiony.

Pozor si dejte na výši poplatků. Kromě jednorázového vstupního poplatku (část z investované částky) budete zřejmě platit každoroční poplatek správci fondu - ten by měl sloužit jako jeho motivace, protože se odvíjí od zhodnocení peněz.

Při porovnání výkonnosti se nezaměřujte na krátkodobé výsledky z posledního roku či dvou. Jde o dlouhodobé investice, výsledek jednoho nebo dvou let může být výjimkou. Obecně pak samozřejmě platí, že předchozí výnosy nejsou zárukou budoucích.

Do podílových fondů patří úspory, které máte "navíc" - nebudete je tedy potřebovat v nejbližších letech. Mohou sloužit typicky jako alternativní zajištění pro vás důchod nebo pro vaše děti. Můžete vydělat řádově jednotky procent nad úroveň inflace, ale v horším případě také přijít o část původně vložených peněz.

Ministerstvo financí v současnosti zvažuje, že obnoví vydávání spořicích dluhopisů pro občany. Šlo o jednu z mála dostupných přímých "investic" pro běžné úspory, výnosem se nicméně pohybovala jen na úrovni lepších termínovaných vkladů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy