Jak proplout energetickou bouří? Tápou i experti, strategie jsou však jen tři

Ekonomika Ekonomika
6. 11. 2021 16:31
Současná situace na trhu s elektřinou a plynem je v mnoha ohledech vyhrocená a nepřehledná. Ceny jsou rekordně vysoko a řada lidí se snaží vybrat si v cenících dodavatelů co nejvýhodnější nabídku. Jaká volba se do budoucna ukáže jako nejlepší, ale nevědí s jistotou ani experti. Možností, jak situaci vyřešit, přesto podle nich není mnoho - v zásadě jsou pouze tři.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Do režimu takzvaného dodavatele poslední instance (DPI) spadl v posledních dnech kvůli ukončení dodávek energií v Česku téměř milion odběrných míst.

Kromě 900 000 odběrných míst největšího alternativního dodavatele energií v Česku, skupiny Bohemia Energy, jde třeba i o klienty menších dodavatelů Kolibřík Energie a A-Plus Energie. Tyto firmy také oznámily konec dodávek kvůli vyhrocené situaci na trhu.

Energetický regulační úřad (ERÚ) již v říjnu vyzval zákazníky, kteří se po ukončení činnosti svého dodavatele energií dostali k dodavateli poslední instance, aby s výběrem nové smlouvy na dodávky elektřiny či plynu příliš neotáleli.

To minulý týden v on-line rozhovoru čtenářům Aktuálně.cz doporučil také právní expert spotřebitelské organizace dTest Jiří Zelenka. "Ceny dodavatelů poslední instance jsou vyšší než ceny poskytované běžnými dodavateli. Obecné doporučení je tedy co možná nejdříve přejít k novému dodavateli energie, který vám nastaví zálohy přívětivěji, dle svých stálých ceníků," zdůraznil.

Otázkou ovšem zůstává, jaký produkt si vzhledem k současné situaci u nového dodavatele zvolit, aby své volby zákazník již brzy nelitoval. Reálně lze vybírat ze tří možností - produktu s fixovanou cenou na jeden rok či více let, smlouvy na dobu neurčitou a takzvané spotové ceny, které kopírují aktuální vývoj cen elektřiny a plynu na burze.

Na jasném vítězi se ale ani v této omezené nabídce experti neshodnou. Zelenka z dTestu zdůraznil, že v současné době je i pro ekonomy složité vývoj trhu s energiemi předvídat.

"Dá se pravděpodobně čekat ustálení, nicméně navracení se k původním cenám v horizontu dalšího půlroku nepředpokládáme," upozornil v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "V současné nevyzpytatelné době je patrně nejvhodnější využít smlouvu na dobu určitou na co nejkratší období (obvykle jeden rok). Je totiž možné, že po jejím uplynutí bude trh více stabilizovaný," doporučil dále Zelenka.

Časově krátké fixace cen energií by zvolil také výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor. A vyvaroval by se naopak těch nejdelších, například tříletých kontraktů.

K obezřetnosti tento týden vyzval v Hospodářských novinách (HN) také majitel skupiny Amper Jan Palaščák. "Vždy když dodavatelé energií nabízejí fixace, chtějí na tom vydělat a 'zavřít svůj profit', což je legitimní. Lidé by ale měli vědět, do čeho jdou - nekupovat risk pod názvem jistota," uvedl pro HN.

Naopak šéf strategie poradenské firmy EGÚ Brno Michal Macenauer poradil i delší fixace. "Velmi záleží na povaze odběratele. Spotřebitelé z řad domácností budou často ti, kteří nechtějí riskovat, v energetice se nevyznají a nechtějí sledovat dění. Takovým zákazníkům doporučuji fixace na dva i více roků," řekl deníku. "Aktivním spotřebitelům, kteří se orientují a nemají příliš vysokou spotřebu energií, tedy mají nižší riziko ztráty, doporučuji kratší fixace," upřesnil.

Ceny výhledově klesnou

V úvahu při rozhodování, jaký produkt pro dodávky energií zvolit, je dobré sledovat ceny energií na pražské energetické burze. Například elektřina pro příští rok sice stojí 107 eur, pro rok 2023 už je to ale 85 eur a pro rok 2024 ještě o 13 eur méně.

Energetický expert Michal Šnobr pro HN doplnil, že právě vzhledem ke klesajícímu trendu vývoje cen elektřiny i plynu se dá poradit smlouva na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědí a proměnlivou cenou. "Bohužel tuto variantu někteří dodavatelé vůbec nenabízejí. Nebo pak fixace maximálně na jeden rok," podotkl Šnobr.

S tím souhlasí také Gavor. Zmínil přitom, že někteří dodavatelé smlouvy na dobu neurčitou ze své nabídky zcela vyřadili. To podle něj "zavání" využitím současné situace a snahou navázat si klienty na co nejdelší dobu.

Dodavatelé nyní skutečně často klientům doporučují, aby si ceny energií zafixovali. Argumentují tím, že je produkt před růstem cen ochrání. Pro společnosti to ale znamená i jistého zákazníka, a tedy jistý příjem. 

"Ceny energií na velkoobchodních trzích, kde pro vás energie nakupujeme, dlouhodobě rostou. Jejich růst je předpokládán i v následujících letech. Tato skutečnost se odráží i v úrovni cen jednotlivých produktů. Výraznější růst cen se projevuje zejména u produktů s delší dobou fixace, ale současně to znamená jistotu ceny na několik let," píše například ČEZ v dopise svým klientům, kterým v těchto týdnech končí smlouvy s fixací.

Lákání na burzovní ceny

Na druhou stranu zejména alternativní dodavatelé, kteří se v posledních týdnech mnohdy dostali do finančních problémů kvůli drahému nákupu dodávek pro zákazníka a mezi které patřila také skupina Bohemia Energy, začali svým klientům doporučovat pravý opak fixace - tedy produkt, jehož cena se přímo odvíjí od těch na burze a momentálně tedy vyjde draho.

Ještě koncem září se ředitel Bohemia Energy Libor Holub snažil přesvědčit zákazníky, že pokud si v současnosti zafixují aktuální cenu na následující tři roky, mají jistotu, že jim vysoká cena zůstane. Při poklesu velkoobchodní ceny totiž podle něj dodavatelé zlevňovat nebudou, protože se budou obávat, že se zvýšení cen může opakovat.

"V takto nestabilním prostředí je nejlepším řešením dodávka za ceny krátkodobého velkoobchodního trhu. A to i přesto, že jsou tyto ceny aktuálně vysoké. Jakmile totiž dojde k cenové korekci, pokles se nejdříve projeví na tomto trhu a profitovat z něj budou právě zákazníci s tržními cenami," řekl tehdy Holub. 

Jenže proti tomu se ohradil například Energetický regulační úřad (ERÚ), který na obchodní praktiky dodavatelů energií dohlíží. Takové nabídky mohou být podle něj nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou.

"Ukázkovým negativním příkladem jsou například potíže španělských spotřebitelů, kde byly podobné smlouvy velmi rozšířené. Zdražení se u tohoto typu produktů promítá prakticky okamžitě do koncové ceny a je jen na spotřebiteli, aby burzovní vývoj neustále sledoval. Riziko rychlého zdražování totiž dodavatel plně přenáší na spotřebitele," upozornil úřad.

Nejčastější produkty dodavatelů energií

  • Fixace ceny energií na jeden a více let: Fixace cen elektřiny znamená, že klient s dodavatelem uzavře smlouvu na dobu určitou - nejčastěji na 12, 24 nebo 36 měsíců. Tím pádem přijde po tuto dobu o možnost změnit dodavatele, na druhou stranu získá garantovanou výši ceny elektřiny. Smlouvu na dobu určitou lze obvykle před jejím uplynutím vypovědět jen se zaplacením mnohdy vysoké smluvní pokuty. Navíc ani fixace ceny vždy neznamená, že se cena nemůže v budoucnu zvýšit. Je tedy třeba, aby zájemce o produkt dobře prostudoval všechny podmínky. To znamená přečíst si důkladně nejen smlouvu, ale i obchodní podmínky a ceník.
  • Smlouva na dobu neurčitou: Smlouva na dobu neurčitou vychází obvykle levněji než produkt s fixací, negarantuje ale stále ceny. Dodavatel může ceny měnit podle aktuálního ceníku. Na druhou stranu klient může kdykoli změnit dodavatele. Je ale třeba počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou.
  • Spotová cena: Jde o produkt, kde se ceny počítají podle vzorce, který přímo zohledňuje aktuální cenu elektřiny nebo plynu na burze. Tato strategie se může vyplatit, když jsou ceny energií stabilní nebo klesají. Naopak problémová může být při rekordním růstu cen energií.
 

Právě se děje

Další zprávy