Jak ministr Kalousek přišel na povodňovou stokorunu

Petr Kučera Petr Kučera
11. 8. 2010 15:00
Otázky a odpovědi k vládnímu plánu, jak získat peníze na povodně (menší sleva na dani)
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stokoruna měsíčně od každého, kdo vydělává, s níž přišla vláda jako s plánem na získání peněz na povodně, vlastně se záplavami původně neměla vůbec nic společného.

Ministerstvo financí navrhlo zmenšit všem poplatníkům dvě daňové slevy. To ovšem bylo ještě před severočeskou pohromou. O návrhu poprvé informoval online deník Aktuálně.cz a okamžitě vzbudil mnoho čtenářských otázek a reakcí.

Zájem zesílil ještě poté, co Miroslav Kalousek upřesnil původní plán a označil jej za jakousi povodňovou daň. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by stát platil protipovodňová opatření a odstraňování škod po záplavách.

Přinášíme proto odpovědi na nejčastější čtenářské otázky a vysvětlení některých nejasností.

Co se má vlastně změnit

Foto: Aktuálně.cz

Podle návrhu se mají snížit dvě slevy na dani z příjmů fyzických osob.

Takzvaná sleva na poplatníka má klesnout o stovku měsíčně, tedy o 1200 korun ročně. Celkově by tak u každého klesla z dosavadních 24 840 na 23 640 korun ročně. Slevu využívá každý, kdo má zdanitelné příjmy.

Klesnout má i daňové zvýhodnění na dítě, a to o 240 korun ročně (20 korun měsíčně). Roční sleva by se tak snížila z dosavadních 11 604 korun na 11 364 korun (slevu si může odečíst vždy jen jeden z rodičů ve společné domácnosti).

Od kdy mají slevy klesnout

Foto: Aktuálně.cz

Slevy mají klesnout počínaje zdaňovacím obdobím roku 2011.

U zaměstnanců, kterým slevy strhává rovnou účtárna, se tedy poprvé projeví ve výplatě za leden 2011. Na daních by zaplatili o 100 korun měsíčně víc a pokud uplatňují slevu na dítě, tak o dalších 20 korun za každého vyživovaného potomka.

Lidé, kteří podávají daňové přiznání (typicky osoby samostatně výdělečně činné), tak nižší slevu uplatní až na začátku roku 2012 (zpětně za rok 2011).

Proč chce ministr škrtat

Foto: Aktuálně.cz

V původním návrhu, který ministerstvo financí odeslalo do vnějšího připomínkového řízení minulý týden, je u obou slev zmiňováno "snížení fiskálního napětí v naplňování rozpočtu" - zjednodušeně řečeno tedy vylepšení státního rozpočtu.

U daňového zvýhodnění na dítě navíc ministerstvo uvádí, že jde o kompenzaci za nedávné zrušení poplatků u lékaře (za děti). O kompenzaci jde prý proto, že Topolánkova vláda od roku 2008 naopak slevu na dítě výrazně zvýšila, mimo jiné právě kvůli zavedení regulačních poplatků. "Snížení o 240 korun ročně odpovídá zhruba osmi návštěvám u lékaře," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Jak vznikla "povodňová daň"

Foto: Aktuálně.cz

Peníze, které stát ušetří díky nižší slevě na poplatníka, by podle Kalouska měly putovat do zvláštní položky v rozpočtu, určené na protipovodňová opatření a odstraňování škod po záplavách.

Původní plán, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici a informoval o něm v neděli večer, se o tomto účelu vůbec nezmiňoval. O tom, že ušetřené peníze půjdou na povodňové konto, se Kalousek poprvé zmínil až na tiskové konferenci po jednání vlády v pondělí kolem poledne.

Tento plán se sice nevylučuje s původním (jde jen o jeho upřesnění), na druhou stanu pokud by ministerstvo takto chtělo směřovat peníze na povodňové konto už předtím, zřejmě by se s tím "pochlubilo" v podrobné důvodové zprávě k původnímu návrhu škrtů.

Na zvláštní povodňovou položku by zřejmě měl jít jen výnos z nižší slevy na poplatníka, nikoliv na dítě.

Kolik tím stát získá

Foto: Aktuálně.cz

Ministerstvo financí odhaduje, že nižší sleva na poplatníka přinese do rozpočtu zhruba 4,6 miliardy korun v roce 2011. Nižší sleva na dítě pak má státu ušetřit dalších zhruba půl miliardy korun.

V roce 2012 (díky lidem, kteří sami podávají daňové přiznání za rok 2011) pak má úspora u slevy na poplatníka stoupnout na 5,1 miliardy.

V jaké fázi návrh je

Foto: Aktuálně.cz

Návrh na snížení slev poslalo ministerstvo financí do vnějšího připomínkového řízení na konci minulého týdne. Teď záleží hlavně na koaličních partnerech, jak se k němu postaví.

Ministr Kalousek požaduje po vládě a následně i sněmovně zrychlené projednání návrhu tak, aby mohl být definitivně schválen ještě na podzim a účinný od 1. ledna 2011.

Co na to koaliční partneři

Foto: Aktuálně.cz

Zástupci ODS i Věcí veřejných se o návrhu dozvěděli až v pondělí ráno ze zprávy Aktuálně.cz nebo na dopoledním jednání vlády.

S nižší slevou na poplatníka, prezentovanou jako příspěvek na protipovodňové konto, nemají zástupci ODS ani VV problém. Naopak ke škrtům u slevy na dítě se zatím stavějí rezervovaně.

"Snížení slevy na poplatníka by se mohlo stát zdrojem pro rezervu povodňové solidarity. O druhém návrhu budeme ještě jednat," odpověděl v pondělí online deníku Aktuálně.cz předseda vlády Petr Nečas (ODS).

O den později pro Hospodářské noviny uvedl, že je vůči snížení slevy na dítě skeptický. "Veřejné finance by díky němu získaly jen nějakých 400 milionů korun a to nestojí za politické náklady, které by ten návrh přinesl. Navíc v kombinaci s plánovaným zrušením sociálního příplatku by to nebyl moudrý krok," vysvětlil Nečas. Návrh narazil také u Věcí veřejných.

Jde to nad rámec koaliční smlouvy?

Foto: Aktuálně.cz

Sám Kalousek v návrhu připouští, že obě snížení jdou nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů

Koaliční smlouva i programové prohlášení vlády slibují, že vláda nebude zvyšovat progresi daně z příjmů, tedy že nezavede vyšší daňovou sazbu pro lidi s vyššími příjmy. O tom, že nebude zvyšovat přímé daně, se dokumenty výslovně nezmiňují, nicméně podle vyjádření ministrů je to jednou z priorit.

Jaké další úlevy mají skončit

Foto: Aktuálně.cz

Kalouskův návrh na snížení slev je součástí novely, která jinak v dalších bodech naplňuje koaliční smlouvu.

Konkrétně jde o zdanění důchodů pracujících důchodců při dosažení hranice příjmů přesahující trojnásobek průměrné mzdy (zrušení osvobození důchodu, pokud součet příjmů ze závislé činnosti a dílčích základů daně v případě příjmů z podnikání a jiné samostatné činnosti a příjmů z pronájmu přesáhne 840 tisíc korun ročně).

Ruší také daňové osvobození výsluhových náležitostí a přídavku na bydlení u vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů. Nově bude zdaňován 15% srážkovou daní, přídavek na bydlení bude zdaňován jako mzda.

Novela má také zdanit paušální poslanecké náhrady, stejně jako plat prezidenta a rentu bývalého prezidenta.

Oproti informacím v některých médiích však není pravda, že by už od roku 2011 mělo dojít také ke zrušení daňového zvýhodnění hypoték či zaměstnaneckých benefitů. Odstranění těchto výjimek má být - alespoň podle dosavadních plánů - až součástí zcela nové právní úpravy daně z příjmů od roku 2012.

Jak je to se slevou na dítě

Foto: Aktuálně.cz

Podle původního návrhu ministerstva financí mělo daňové zvýhodnění na vyživované dítě klesnout mnohem výrazněji, a to o čtvrtinu - z nynějších 11 604 korun ročně na 8724 korun. Rodina se dvěma dětmi by tak zaplatila na daních o 5760 korun více než za letošek.

"Bohužel v návrhu jsme udělali chybu," vysvětlil hned v pondělí ráno - po zveřejnění plánu na Aktuálně.cz - ministr Miroslav Kalousek. "Místo snížení slevy o 240 korun měsíčně, jak ji zmiňuje materiál ministerstva financí, má sleva klesnout jen o 240 korun ročně," dodává.

V návrhu přitom nešlo o ojedinělý překlep. S vyšší částkou počítal také celkový součet odhadovaných dopadů a přínosů pro rozpočet.

Klesne-li sleva na dítě od roku 2011 "jen" o 240 korun ročně, zůstane pořád vyšší než vloni.

Sleva na dítě od ledna 2008 výrazně skokově vzrostla, tehdy z 6000 korun ročně na 10 680 ročně.

O dalším zvýšení slevy rozhodli poslanci na jaře loňského roku v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Sleva vzrostla z 10 680 na 11 604 korun ročně. Podzimní úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty překvapivě toto zvýšení nezrušil - podle Janotova vyjádření spíše omylem. Zvýšená sleva platí pro příjmy od letošního ledna.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Placení DPH u faktur se změní, ručit má i odběratel
Konec výhod u hypoték? Zaplatíte o tisícovky vyšší daň
Plaťte daně dřív, než je spočítáte. Ta absurdita skončí

 

Právě se děje

Další zprávy