Ženy na mateřské přijdou o tisíce kvůli mezeře v zákoně

Petr Kučera Petr Kučera
3. 7. 2010 7:30
Komplikovaná formulace v novele: Nechtěný omyl, ale platný

Praha - Radost z vrácení mateřské na loňskou vyšší úroveň byla předčasná. Část rodičů totiž i přes zrušení škrtů přijde zhruba o dva až čtyři tisíce, které měli dostat za červen.

Příčinou je zřejmě nechtěná mezera v zákoně, který poslanci schválili před letošními volbami. Dvě přechodná ustanovení totiž nechala právě červen v "úsporném" režimu, zrušení škrtů se jej tedy nedotkne.

Zjednodušeně řečeno: Smůlu mají matky, které nastoupily na mateřskou před letošním 1. červnem a nárok na peněžitou pomoc v mateřství jim trvá i po tomto datu. Ze zákona totiž vyplývá, že za červen dostanou dávky v nižší výměře, schválené vloni v Janotově úsporném balíčku.

Pozdě, ale přece. Kromě června

Pro vysvětlení si nejdříve stručně připomeňme: Poslanci napříč stranami (s výjimkou komunistů) vloni na podzim schválili takzvaný úsporný balíček. Škrty se týkaly i peněžité podpory v mateřství - jak vzápětí jako první upozornil právě online deník Aktuálně.cz, část levicových poslanců hlasovala pro snížení mateřské zřejmě omylem.

Foto: Jan Langer
Připomeňte si:
Schováno v balíčku: Mateřská klesne o víc než pětinu
O pětinu nižší mateřská. Škromach nevěděl, co schválil
Lidovci a ČSSD chtějí opět zvýšit mateřskou o pětinu

Mateřská tak od ledna 2010 klesla zhruba o pětinu - například při měsíční mzdě 20 tisíc korun přišly matky o více než tři tisíce měsíčně. V této snížené míře se měla vyplácet dočasně jen v roce 2010.

Zrušení škrtů se vzápětí stalo jedním z hlavních předvolebních témat sociálních demokratů a lidovců. Změnu zákona, která vrátila mateřskou na loňskou vyšší úroveň, se jim po vetech Senátu a prezidenta republiky podařilo definitivně schválit až těsně před volbami.

Prošel i pozměňovací návrh poslance KDU-ČSL Jiřího Carbola, podle něhož bude vyšší mateřská zpětně doplacena i lidem, kteří od ledna dostali nižší dávku.

Jedno ze dvou přechodných ustanovení zákona tak stanoví, že všem, kdo brali mateřskou od letošního 1. ledna "do dne účinnosti tohoto zákona" (tedy do 1. června), vzniká nárok na doplatek ve výši rozdílu mezi (zjednodušeně řečeno) loňskou vyšší částkou a letošní nižší.

Vzápětí potěšila i Česká správa sociálního zabezpečení, která slíbila, že rodičům doplatí tento rozdíl automaticky (k uplatnění nároku tedy není potřeba speciální žádost). Nicméně i tentokrát matky počkají - úřadu bude trvat pár měsíců, než změně přizpůsobí své systémy. "Doplatky začneme zpětně vyplácet od října," řekl už dříve online deníku Aktuálně.cz mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka.

Příliš komplikované formulace

Jenže: Pokud někdo čerpal mateřskou před červnem a nárok na ni mu trvá i nadále, o vyšší dávku za červen přijde. Příčinou je druhé z přechodných ustanovení novely:

"Vznikl-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a trvá-li i po tomto dni, poskytuje se tato dávka podle právních předpisů účinných přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona do konce kalendářního měsíce, v němž nabyl účinnosti, a od následujícího kalendářního měsíce podle tohoto zákona," uvádí zákon.

Přeloženo do běžné řeči: Nižší částku mateřské bude stát vyplácet i za červen (s výjimkou matek, které v červnu na mateřskou teprve nastoupily). Zpětný doplatek se přitom - podle již citovaného ustanovení - výslovně týká jen ledna až května.

Zmíněný postup potvrzují i ministerstvo a správa sociálního zabezpečení. "Právní úprava neumožňuje přepočet červnové mateřské těm, kteří na ni nastoupili už dříve. Na vyšší dávky budou mít nárok teprve od července. A protože se vyplácejí vždy za předchozí měsíc, dostanou je až v srpnu," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Jednoduché to budou mít pouze matky, které na mateřskou nastoupí v červnu, tedy už po účinnosti novely. Těch se červnová "mezera" netýká a vyšší dávky dostanou už za tento měsíc (byť až v červenci, protože peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí vždy zpětně za předchozí měsíc). To potvrzuje i Filipová.

Šance na změnu je téměř nulová. Naopak, bude hůř

Reakci poslance ČSSD Zdeňka Škromacha, jednoho z navrhovatelů novely, se zatím nepodařilo získat. I kdyby ale nyní přišel s návrhem na "opravu", zajišťující doplatek i za červen, nemá vzhledem k novému rozložení sil šanci. Lidovci, další iniciátoři zrušení škrtů, už ve sněmovně nejsou vůbec.

Nová vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chce naopak co nejdříve - pravděpodobně však až od ledna 2011 - znovu snížit mateřskou přinejmenším na úroveň z Janotova úsporného balíčku, tedy zhruba o pětinu. Reálné jsou také škrty v rodičovském příspěvku či porodném.

Tyto hračky dětem nedávejte. ČOI před nimi varuje:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy