Kalousek: Snížíme daňové slevy, ale v návrhu máme chybu

Petr Kučera Petr Kučera
9. 8. 2010 12:30
Klesnout má sleva na poplatníka i na dítě. Návrh jde nad rámec koaliční smlouvy
Foto: Aktuálně.cz

Praha - S překvapivým návrhem nad rámec koaliční smlouvy přišel ministr financí Miroslav Kalousek. Už od roku 2011 chce snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob.

Podle návrhu ministerstva financí, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, by výrazně kleslo zejména daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Oproti letošnímu roku má klesnout o čtvrtinu - z nynějších 11 604 korun ročně na 8724 korun. Rodina se dvěma dětmi by tak zaplatila na daních o 5760 korun více než za letošek.

Škrty ale nakonec zdaleka nebudou tak dramatické, jak z materiálu zaslaného do vnějšího připomínkového řízení vyplývá. "Bohužel v návrhu jsme udělali chybu, za kterou se teď všem omlouváme," oznámil v pondělí ráno Kalousek. "Místo snížení slevy o 240 korun měsíčně, jak ji zmiňuje materiál ministerstva financí, má sleva klesnout jen o 240 korun ročně," dodává.

O stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Tu může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy. Roční sleva by tak klesla z 24 840 na 23 640 korun. "Ano, to je v návrhu napsáno správně," potvrdil ministr.

Stát si polepší o pět miliard

Kalousek odhaduje, že snížením obou slev získá státní rozpočet něco přes pět miliard korun, z toho 4,6 miliardy díky nižší slevě na poplatníka.

V návrhu, který podle Kalouska obsahuje chybu, přitom ministerstvo počítá s příjmem 10,4 miliardy korun. Téměř šest miliard totiž mělo ušetřit výrazné snížení slevy na dítě. Pokud nakonec půjde jen o 240 korun ročně a nikoliv měsíčně, získá stát místo toho jen půl miliardy.

Kalousek v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů.

Po pondělním jednání vlády Kalousek dodal, že ušetřená sleva na poplatníka by mohla putovat do zvláštní položky v rozpočtu, určené na protipovodňová opatření a odstraňování škod po záplavách. Původní plán tuto možnost nezmiňoval.

Kvůli regulačním poplatům

Návrh připomíná, že takzvaná sleva na dítě od ledna 2008 výrazně skokově vzrostla, což tehdejší Topolánkova vláda zdůvodňovala především zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví. Daňová sleva tehdy vzrostla z 6000 korun ročně na 10 680 ročně.

O dalším zvýšení slevy rozhodli poslanci na jaře loňského roku v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Sleva vzrostla z 10 680 na 11 604 korun ročně. Online deník Aktuálně.cz pak jako první upozornil, že podzimní úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty překvapivě toto zvýšení nezrušil - podle Janotova vyjádření spíše omylem (podrobněji zde).

Zvýšenou slevu - 11 604 korun ročně či 967 korun měsíčně - mohou rodiče poprvé využít až za zdaňovací období roku 2010, tedy v daňovém přiznání podávaném v prvních měsících roku 2011. Pokud jim slevu strhává přímo zaměstnavatel v měsíční mzdě, zaznamenali ji na výplatní pásce už za letošní leden.

"Snížení slevy na dítě nyní navrhujeme v době, kdy regulační poplatky doznávají významného omezení," vysvětluje Kalousek. Připomíná, že snížení o 240 korun ročně odpovídá zhruba osmi návštěvám u lékaře, za které už děti nyní neplatí (oproti roku 2008, kdy sleva vzrostla).

Slevu si může odečítat z daní vždy jen jeden z rodičů. Podmínkou je, že vyživuje dítě žijící ve společné domácnosti, maximálně do 26 let věku. Uplatnit ji může na každé z dětí splňujících tyto podmínky. Kdo tedy vyživuje tři děti, může si nyní odečíst z daní 34 812 korun ročně, po Kalouskových škrtech by to bylo o 720 korun méně.

Konec porodného

Pro rodiny s dětmi tak jde o další nepříjemnou zprávu, byť nakonec nepůjde o tak drastické škrty, jak vyplývalo z oficiálního návrhu.

Vláda totiž už oznámila výrazné omezení porodného (nově na něj bude mít nárok jen rodina, jejíž příjem je menší než 2,4 násobek životního minima, navíc jen pro první dítě).

Na druhou stranu - alespoň podle programového prohlášení vlády - už nemá klesnout peněžitá pomoc v mateřství ani dvou- a tříletá varianta rodičovského příspěvku.

Nejdříve od roku 2012 pak chce koalice nově podpořit služby spojené s hlídáním dětí, ať už jde o firemní školky nebo sousedskou výpomoc. Platby za tyto služby by si rodiny mohly nově odečítat od základu daně, byť jen do určitého limitu.

Podrobněji jsme o chystaných změnách pro rodiny psali v tomto článku.

Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Změny v práci: Nižší odstupné, delší zkušební doba
Konec výhod u hypoték? Zaplatíte o tisícovky vyšší daň
Živnostníci, těšte se. Tohle všechno chystá nová vláda

 

Právě se děje

před 49 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy