Mzdy dle profesí: Erár má zlaté dno, propast mezi zaměstnanci státu a ostatními roste

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 10. 2020 6:11
Mzdy v Česku dlouhodobě rostou. Nejrychleji ovšem úředníkům. Čerstvá data ukazují, že průměrná hrubá mzda je u nich o čtyři tisíce vyšší než u lidí pracující v soukromé sféře. U mediánu, který je pro určité skupiny profesí více vypovídající, je rozdíl dokonce skoro osm tisíc korun. Podívejte se také, jaká povolání a obory berou nejvíc peněz, a kde si naopak moc nevyděláte.
Graf počtu zaměstnanců, rok 2019
Graf počtu zaměstnanců, rok 2019 | Foto: ISPV

Učitelé, zdravotníci, vojáci či úředníci. Lidí placených státem je hodně

Z údajů Informačního systému o průměrném výdělku vyplývá, že státní správa má oproti stavu před pěti lety výrazně více zaměstnanců. Ve 2. čtvrtletí v ní pracovalo 695 300 lidí. Nicméně je to o něco méně než v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy bylo podle statistických údajů placeno přes 711 tisíc lidí.  

Ve srovnání s minulostí jde ale stále o vysoké číslo. A početný státní aparát zatěžuje logicky i státní rozpočet. Jak uvádí Nejvyšší kontrolní úřad ve svém Stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2019, zatímco v roce 2011 stát vydal na platy 130,2 miliard korun, v roce 2019 to bylo již 209,5 miliardy. 

  • Nejpočetnější skupinou státní správy je podle ISPV sekce "Veřejná správa, obrana a sociální zabezpečení", která zaměstnává necelých 280 tisíc lidí. Druhou nejpočetnější skupinou je Vzdělávání, kde pracuje necelých 200 tisíc lidí. Na třetím místě je Zdravotní a sociální péče s necelými 140 tisíci zaměstnanci. 

"Růst výdajů na platy státních zaměstnanců byl výrazně rychlejší než přirozený růst platů a mezd v celé společnosti díky ekonomickému růstu. Tento trend je alarmující, protože ani díky příznivému ekonomickému vývoji vysoké a každoročně rostoucí příjmy nestačí k tomu, aby tento podíl klesal nebo se alespoň držel na stejné úrovni," uvádí se ve zprávě NKÚ. 

Ten také upozorňuje, že při ochlazení ekonomiky, kdy příjmy státního rozpočtu neporostou tak rychlým tempem, se tento podíl bude zvyšovat a výdaje na platy státních zaměstnanců "ukrojí" ještě větší podíl příjmů.

"Navíc efektivita vládního sektoru se nezvýšila. Naopak v posledních letech meziročně klesá a prohlubuje se i rozdíl mezi efektivitou vládního sektoru ČR a průměrem EU," píše se také ve stanovisku.

 

Právě se děje

Další zprávy