Zlato už je out, trendem je jít do rizika. Čeho se bojí a na co sází čeští milionáři

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
16. 12. 2021 6:11
Čeští a slovenští dolaroví milionáři za poslední rok opět zbohatli. Na rozdíl od minulých let ovšem nezhodnotilo jejich bohatství podnikání a práce, ale investice. Kvůli obavám z rostoucí inflace ovšem plánují, že své investiční chování změní. Podívejte se, co dalšího zjistila J&T Banka ve své analýze Wealth Report 2021, která monitoruje chování nejbohatších lidí v zemi.
Foto: Isifa / Thinkstock

Bohatí jsou ještě bohatější

Tři čtvrtiny českých a 65 procent slovenských dolarových milionářů za poslední rok zbohatly. V Česku bohatli movití dokonce rychleji než v roce 2019. 

"Jde ovšem o relativní tempo zapříčiněné rychlým růstem akcií po propadu způsobeném koronavirem v roce 2020. Za zbohatnutím stojí v obou zemích především investice, které tak poprvé překonaly výnosy z vlastního podnikání či zaměstnání," uvádí průzkum J&T Banky. 

Nejčastěji čeští dolaroví milionáři zbohatli:

  • z příjmů z podnikání 
  • z investičních nemovitostí
  • z akcií 

Dolaroví milionáři jsou v Česku nejčastěji podnikatelé nebo vedoucí pracovníci. I když přibývají mladí dolaroví milionáři, kteří svůj majetek postavili na úspěšném podnikatelském příběhu, je tuzemským dolarovým milionářům průměrně mezi 53 a 55 lety a vesměs jde o muže. Podle pravidel průzkumu musí disponovat volnými prostředky ve výši 23 milionů korun a více. 

Ženy se mezi nejbohatšími lidmi už objevují, jejich počet bude podle autorů analýzy růst, ale velice pozvolna. V zahraničí je bohatých žen více, často totiž pocházejí z rodin, kde se majetek předává po několik generací.

  • Analýza Wealth Report letos v září a v říjnu zjišťovala, do čeho nejbohatší lidé v Česku a na Slovensku investují, čemu věří, ale i čeho se obávají a před čím varují. Dozvíte se to na následujících kartách. 
 

Právě se děje

Další zprávy