Praha - Zájem o bezplatné získání koncese na prodej lihu a lihovin nebyl mezi podnikateli v Česku tak velký, jak se předpokládalo. Zatím má koncesi podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu přes 71 000 podnikatelů.
Dnešek byl posledním dnem, dokdy si obchodníci mohli na živnostenských úřadech o povolení zažádat zdarma. Získat koncesi mohou i nadále, ale už za poplatek od 500 do 1000 korun. Těm, kteří povolení nemají, a přesto by tvrdý alkohol prodávali, hrozí od pátku až milionová pokuta.
V Karlovarském kraji si vyzvedlo bezplatně licenci na prodej alkoholu asi jen 300 podnikatelů. I když živnostenské úřady čekaly větší zájem, část živnostníků, kteří by teoreticky o licenci mohli žádat, zřejmě alkohol neprodává.
Podle Aleny Šulcové z krajského živnostenského úřadu a Jitky Muchkové ze živnostenského úřadu Plzeň si v Plzni koncese vyřídilo přes polovinu prodejců.
Kontroly nezačnou hned
V Olomouckém kraji o koncesi požádala zhruba polovina provozovatelů restaurací a majitelů obchodů. "Do středy bylo v Olomouckém kraji podáno 5103 žádostí o tuto koncesi. Pracovníci živnostenských úřadů odhadují, že povinnost splnila přibližně polovina podnikatelů," řekl dnes vedoucí krajského živnostenského úřadu v Olomouci František Pivoda.
Subjekt, který nebude mít v pátek pravomocnou koncesi, nemůže lihoviny dále prodávat. Po 17. dubnu budou platit současní prodejci alkoholu za koncesi správní poplatek 500 korun, noví 1000 korun. Některým prodejcům, například dobrovolným hasičům a sportovním klubům, stačí koncese až v červnu, odkdy pořádají své akce.
Pokud prodejci nebudou mít koncesi, půjde o neoprávněné podnikání, a fyzické osoby by mohly za přestupek a firmy za správní delikt zaplatit pokutu až milion korun.
Žádání o koncese výrazněji nezrychlilo ani s blížícím se termínem. Například v Sokolově živnostenský úřad vydal bezplatně asi 500 licencí, řekla vedoucí odboru Alena Botlíková. "Ani v posledních dnech se zájem příliš nezvýšil. Ti, co alkohol prodávají, si licenci vyřídili včas," uvedla.
Podle Botlíkové nezačne tamní úřad ihned po dnešním termínu cíleně kontrolovat podnikatele, jestli licence mají. "Bude to součástí běžné kontrolní činnosti. Nejsme ani schopni zkontrolovat tisíce podnikatelů. Čekáme, že nám také přijdou nějaké podněty od lidí, že někdo prodává alkohol a možná nemá licenci," uvedla Botlíková.
"Myslím si, že se do terénu vydáme tak začátkem května," uvedla vedoucí živnostenského úřadu v Jihlavě Irena Niklová.
O koncesi zatím požádala jen třetina hostinských
Koncese budou kromě živnostenského úřadu kontrolovat také celníci. Měl by to být nástroj, který zkomplikuje nákup nelegálního alkoholu. Celní správa v Ústeckém kraji plošné kontroly koncesí nechystá, budou však součástí každodenních kontrol spotřební daně u alkoholu. "Pokud zjistíme nedostatky, okamžitě je nahlásíme živnostenskému úřadu," řekl mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý.
Koncesi na prodej lihovin do středy úspěšně získalo 71 831 podnikatelů, vyplývá ze statistik MPO. O koncesi požádala zhruba třetina tuzemských hostinských. Z údajů MPO vyplývá, že téměř 53 000 podnikatelů, kteří povolení získali, provozuje hostinskou činnost a zhruba 19 000 prodává lihoviny v obchodech.
Povinnost požádat o koncesi uložila podnikatelům novela živnostenského zákona. Jejím cílem je větší přehled o prodejcích lihu a lihovin a také větší ochrana spotřebitelů před závadným alkoholem. Vláda tím reagovala na metanolovou aféru, při níž od září 2012 zemřelo na otravu 47 lidí.
Odhadovaný počet podnikatelů, kteří jsou změnou dotčeni, je v ČR více než 229 000. Podnikatelů, kteří mohou na základě volné živnosti prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 milionu. Živnostenské oprávnění pro živnost "Hostinská činnost" vlastnilo loni 194 000 podnikatelů.