Výjimka z EET je šitá pro přivydělávajícího zaměstnance, ne pro řemeslníka, říká Havlíček

David Klimeš David Klimeš
6. 4. 2018 7:01
Podmínkou pro výjimku z EET bude, že řemeslník neplatí DPH a jeho příjmy nepřesáhnou 200 tisíc korun v hotovosti. Nejlepší by byl ovšem rakouský model, říká předseda asociace malých podnikatelů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: RychláPokladna.cz - One Pub

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) prosazuje nová pravidla pro malé podnikatele, aby nemuseli nést plnou zátěž elektronické evidence tržeb. Podnikatel by mohl požádat o zvláštní off-line režim s pokladními bločky, které bude daňové správě jednou za měsíc předkládat.

Podmínkou bude, že neplatí DPH a jeho příjmy nepřesáhnou 200 tisíc korun v hotovosti. "Diskuse s podnikatelskými svazy a komorami mě přesvědčila, ať kritériem není příjem nebo obrat, ale objem hotovostních plateb," prohlásila ministryně v nedávném rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Jenže rozhodně ne všechny podnikatelské svazy souhlasí. Asociace malých a středních podniků a živnostníků proti 200tisícovému limitu protestuje. "Asociace považuje navržený limit 200 tisíc za příliš nízký, dlouhodobě se kloní k hranici 500 tisíc," říká expert sdružení pro legislativu Věroslav Sobotka. Podle něj tak nízký limit typově využije zaměstnanec, který si přivydělává miniaturním podnikáním, malý řemeslník však už se vejde těžko.

"Limit 200 tisíc by dával smysl u zaměstnanců, kteří si jako OSVČ pouze přivydělávají. Pro podnikatele, kteří mají příjem jenom z podnikání, nemůže po odečtení všech nákladů takový příjem k vlastní obživě stačit. Pokud chceme udržet podnikání na venkově či zachovat obslužnost venkova, nelze vytvářet další bariéry zvyšováním nákladů na on-line evidenci tržeb," doplňuje Sobotka.

Aby off-line režim fungoval dobře i pro živnosti, je podle asociace potřeba zvednout limit na více než dvojnásobek, na půl milionu. "Řemeslníci, kteří využijí na větší zakázky faktury s platbou bankovním převodem, se do limitu v rámci tržeb v hotovosti bez problémů vejdou," je přesvědčen Sobotka.

Z dalšího obsahu čísla

Obálka ekonom duben 2018
 • Téma čísla: Proč v Česku chybí dostupné bydlení? Kvůli bezradným radnicím a ospalému státu. Přitom řešení je několik a téměř na všechny strany od našich hranic je znají.
 • Rozhovor: Naučíme svět pít Starou mysliveckou, říká majitel Palírny u Zeleného stromu Milan Hagan.
 • Lidé Babišovi přiznávají zásluhy o byznys, na demokracii tolik nelpí
 • Trump vyráží do obchodní války se zbytkem světa
 • Afrika: Kontinent s nejchudšími miliardáři
 • Ceny firem stoupají, čeští investoři se vydávají lovit do zahraničí
 • Peněz na trhu je dost, příležitosti k investicím ale už docházejí
 • Předkupní právo pro spoluvlastníky je zpět, komplikuje ale prodej bytů
 • BMW X6 M50d: Čím víc turbo, tím víc zábavy aneb Jak sportovat s naftou
 • Elektronický zámek je šikovná věc, říká šéf IT společnosti Anect Jan Zinek.
 • Advokátka Alice Kubíčková se nebojí cestovat sama a splynout s místními
 • Restaurace: Pražská legenda bez slabin se jmenuje V Zátiší
 • Portfolio Ekonomu: Burzián Trump dává i bere

Ministryně takové zvýšení limitu zatím odmítá, byť uznává, že to bude jistě ještě předmětem politických debat. Návrh opozičních poslanců, který nyní putuje sněmovnou, aby EET platila jen pro plátce DPH, tedy podnikatele s obratem nad milion korun, je pro ni už zcela nepřijatelný. "Určitě bych uvítala, kdyby opoziční pozměňovací návrh schválen nebyl," řekla v rozhovoru.

Podle šéfa asociace Karla Havlíčka by bylo nejlepší, aby EET fungovala, ale ne pro ty nejmenší. Poukazuje na sousední Rakousko, kde v roce 2016 také zavedli svou verzi evidence tržeb, ale registrační pokladnu si museli koupit jen podnikatelé s ročním obratem přes 15 tisíc eur (asi 400 tisíc korun). "Rakouská cesta je nejrozumnější volba," říká Havlíček.

Projekt EET jako takový ale podporuje a upozorňuje, že rozšířená výjimka by nemusela znamenat, že by se sami malí živnostníci k evidenci vůbec nehlásili. Musela by ale být dobrovolná a výhodná. "EET není povinná, ale pokud si ji podnikatel zavede, dostane nějaký, například administrativní, benefit, kdy bude mít jednodušší výkaznictví či nabídku elektronického zpracování výdajového paušálu. Tedy nikoliv nařízení, ale motivace," navrhuje Havlíček.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 pct na 5,3 miliardy

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy