Toyota, Sony, Fujitsu. Dílnu na inovace zasáhla pandemie, japonský vývoz se propadl

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
30. 7. 2020 19:04
Třetí největší ekonomika světa hlásí meziroční propad exportu o 15,4 procenta, je to největší pokles od finanční krize v roce 2009. Lidé méně nakupovali japonská auta i elektroniku. Podle expertů se má situace postupně zlepšit, mimo jiné díky uvolňování opatření. Rizikem ale zůstává vývoj v USA. On-line deník Aktuálně.cz přináší přehled stěžejních odvětví, s nimiž Japonci prorazili ve světě.
Japonská chemička Sumitomo
Japonská chemička Sumitomo | Foto: Shutterstock.com

4. Chemie

  • Japonsko je rovněž důležitým vývozcem chemikálií. Ty tvoří kolem 10 procent z vývozů. Chemické giganty vyváží především organické chemikálie, plasty či zdravotnický materiál. 

Jedním z chemických gigantů Japonska je firma Sumitomo Chemical. V oboru petrochemických látek jde o lídra v Asii. Vyrábí a prodává polyetylen, polypropylen, kaučuky a technické plasty. Má stovku výrobních závodů po celém světě včetně Evropy. 

Sumitomo se specializuje v oblasti chemických látek, léčiv nebo třeba výzkumu pro zdravotnictví. Poskytlo například kolem 21 milionů korun izraelskému start-upu, který pracuje na vývoji senzoru, jenž umí zjistit infekci novým koronavirem rozpoznáním pachu. Senzor využívá technologii start-upu na rozpoznání virové infekce podle nádechů nosem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy