export

Česko bude muset vyvážet více mléka kvůli vyšším cenám energií, varuje agrární komora

Kvůli rostoucím cenám elektřiny hrozí, že se z Česka bude vyvážet víc mléka než teď. Loni byla roční produkce mléka v Česku 3,1 miliardy litrů, přičemž na export šlo 700 milionů litrů. Někteří výrobci a zpracovatelé mléka a masa by mohli kvůli energiím omezit nebo ukončit výrobu. Vláda by mohla pomoci tím, že by základní potraviny dočasně osvobodila od DPH.

Mohla by také uplatnit takzvaný dočasný krizový rámec a kompenzovat ceny energií, což v souvislosti s válkou na Ukrajině umožnila Evropská komise, sdělil na budějovické výstavě Země živitelka prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

"Vyvážíme dnes poměrně velké množství mléka do zahraničí, protože mlékárny především v Německu, ale i italské jsou schopny nabídnout vyšší cenu. A když má prvovýrobce vyšší náklady, zajímá ho, aby si je pokryl. Je možné, že energetická krize povede k tomu, že se bude z republiky vyvážet ještě větší množství mléka," řekl Doležal. Z loni vyvezených 700 milionů litrů mléka mířila asi třetina do Německa.

Zdroj: ČTK

Zahraniční obchod v březnu skončil deficitem 13,8 miliardy korun, loni byl v přebytku

Zahraniční obchod České republiky vykázal v březnu schodek 13,8 miliardy korun, což byl meziročně o 30,5 miliardy korun horší výsledek. Negativně se na tom podepsal zejména obchod s ropou a motorovými vozy. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Vývoz podle něj meziročně vzrostl o 3,9 procenta na 388,1 miliardy korun a dovoz o 12,7 procenta na 401,9 miliardy korun.

"Vysoký podíl na záporném výsledku obchodní bilance měla meziročně vyšší hodnota dovozu energetických komodit, kterou pozorujeme nepřetržitě již více než rok. Neméně významný byl i meziroční pokles vývozu motorových vozidel a jejich dílů, přičemž jeho hodnota loni v březnu byla historicky nejvyšší," uvedla k březnovým výsledkům obchodování Česka s cizinou ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Miluše Kavěnová.

Zdroj: ČTK

Hlavní část rekordního vývozu zbraní z Německa směřuje do autoritářského Egypta

Německo letos povolilo vývoz zbraní za více než devět miliard eur (225 miliard korun), což je nejvíce v dějinách spolkové republiky. Více než polovinu této částky, konkrétně vývozy za 4,9 miliard eur (123 miliard korun), přitom kabinet dosluhující kancléřky Angely Merkelové schválil podle agentury DPA v posledních devíti dnech svého úřadování.

Právě tento krok byl v Německu velmi kontroverzní, protože k němu vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) přistoupila v době, kdy už byla v demisi, a neměla tak podle zvyklostí činit žádná dalekosáhlá politická rozhodnutí. Strana Zelených, která je v nové koalici s SPD a svobodnými demokraty (FDP), to tvrdě kritizovala i z toho důvodu, že se velká část povolených exportů, celkem za 4,3 miliardy eur (108 miliard korun), týkala Egypta, tedy autoritářské země, která je zapojená do konfliktů v Jemenu a Libyi.

Za Egyptem letos s velkým odstupem následovaly Spojené státy s povoleným exportem za 980 milionů eur, Nizozemsko za 818 milionů eur, Singapur za 630 milionů eur a Británie za 213 milionů eur.

Pokračovat