Co značka, to ikona. Japonsko je fotoaparátová velmoc, Olympusu ale došel dech

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 7. 2020 15:04
Japonská firma Olympus v červnu oznámila, že po 84 letech končí s výrobou fotoaparátů. Zdůvodnila to mimořádně tvrdými podmínkami na trhu s digitálními fotoaparáty, které navíc vytlačují stále lepší chytré telefony. Japonsko je nicméně na poli výroby fotoaparátů stále velmocí. Podívejte si, jak si v tomto odvětví stojí další tamní společnosti.
Fotoaparát Pen E-P1 japonské firmy Olympus
Fotoaparát Pen E-P1 japonské firmy Olympus | Foto: ČTK

Olympus

Japonská firma Olympus přišla na trh s prvním fotoaparátem v roce 1936. Její historicky první model se jmenoval Semi-Olympus I a v Japonsku stál více, než byla měsíční mzda. V dalších desetiletích firma v rozvoji fotoaparátů pokračovala a podle podílu na trhu se stala největším výrobcem.

Vrcholné období pro ni představovala 70. léta. "Ty fotoaparáty byly převratné - byly velmi malé, velmi lehké, s krásným designem, měly velmi hezké kvalitní objektivy," vzpomínal pro zpravodajský web BBC na první modely této značky editor britského fotografického týdeníku Amateur Photographer Nigel Atherton.

V posledních letech ale podle Athertona společnost v segmentu výroby fotoaparátů bloudila ve slepé uličce. Atherton jako příklad uvedl nedostatečný posun v oblasti videokamer, kde Olympus podle něj oproti konkurentům zaostával. 

Fototechnika se v posledních letech podílela na celkových tržbách Olympusu zhruba šesti až sedmi procenty. Loni podniku vynesla necelých 49 miliard japonských jenů (přes 10 miliard korun).

Další příjmy společnosti plynou z prodeje průmyslového a zdravotnického zobrazovacího zařízení, například mikroskopů nebo endoskopů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy