Reálná hodnota koruny? Euro za 25 a méně, shodují se experti

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 7. 2015 7:14
Analytici nečekají, že by ČNB letos změnila hranici pro intervence. Centrální bance jde kromě jiného i o dobrou pověst.

Praha – Nebýt intervencí ze strany České národní banky, kupovali by dnes Češi eura zhruba o dvě koruny levněji. Vyplývá to z odpovědí analytiků v anketě online deníku Aktuálně.cz.

"Aktuální reálné ekonomické situaci a cenám v Česku i eurozóně podle mého odhadu odpovídá kurz 24,50 až 25 korun za euro," říká například David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte.

Analytici zároveň nečekají, že by ČNB letos změnila svůj "kurzový závazek". Není podle nich reálné, že by například snížila hranici pod dosavadních 27 korun za euro, nebo že by intervenční režim letos úplně opustila.

"ČNB je v pozici, kdy má stále relativně nízké devizové rezervy, a nebude mít proto problém stanovený kurzový závazek bránit, pokud bude potřeba. V tomto roce tak podle našeho názoru nehrozí předčasné ukončení kurzového závazku a výraznější posílení koruny pod 27 EUR/CZK," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Z hlediska centrální banky je podle analytiků také důležité, aby trhy věřily tomu, co říká. "Jestliže změkčí nebo ukončí svoji intervenci dříve, než jak již delší dobu deklaruje (tedy ve druhé polovině příštího roku, případně až na přelomu let 2016 a 2017), její kredibilita utrpí, nebudou-li k takovým krokům vskutku pádné důvody," vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

Podle ekonomů takové důvody zatím neexistují, protože inflace je stále daleko od dvouprocentního cíle, na který ČNB míří. Centrální banka také současnou měnovou politikou podporuje ekonomický růst v Česku, změna by jej mohla ohrozit.

Jaký kurz koruny k euru je podle analytiků reálný a jak může ČNB dále postupovat? Přečtete si odpovědi v anketě, do níž se dostanete po kliknutí na úvodní obrázek k tomuto textu.

Markéta Šichtařová: Pro intervence už není důvod

Foto: Next Finance

Kde by podle vašeho odhadu byl dnes kurz koruny, nebýt intervencí ČNB?

Domnívám se, že dnes by se kurz pohyboval kolem 24 CZK/EUR.

Jsou podle vás i nadále důvody pro to, držet oslabený kurz koruny až do druhé půlky roku 2016, jak s tím ČNB počítá?

Makroekonomické důvody pro to nejsou. Deflační tlaky již nepociťujeme a ani prognóza nenaznačuje, že by se měly do budoucna vrátit, takže tento argument ČNB nemůže nadále používat. Snad jediný argument, který teď ještě ČNB může použít, je snaha upevnit si svou pozici ve smyslu zvýšit svou důvěryhodnost pro finanční trh („jednou jsme tak řekli, tak to tak bude“).

Myslíte si, že ČNB případně může v příštích měsících svou pozici "změkčit"? Je podle vás tedy reálné, že by ČNB například snížila hranici pro intervence třeba na 26 CZK/EUR? Může se případně stát, že ČNB intervenční režim ukončí dříve, než nyní avizuje?

Myslím, že je to reálné. Domnívám se, že intervenční režim je nyní pro českou ekonomiku kontraproduktivní. Nicméně čistě intuitivně na základě odhadu smýšlení bankovní rady spíš pochybuji, že by k opuštění intervenčního režimu a k změkčení hranice 27 CZK/EUR došlo ještě letos. Já bych pro změkčení ovšem byla.

Kvůli intervenčnímu režimu budeme dlouhodobě zaostávat. Ano, krátkodobě nám podhodnocení kurzu pomůže ve vyšších vývozech a průmyslové výrobě, ale tato pomoc již není vzhledem k fázi hospodářského cyklu klíčová. Dlouhodobě to povede k tomu, že budeme dovážet méně technologií, protože jsou drahé, a zaměříme se víc na primitivní výrobu, montovny a podobně.

Markéta Šichtařová je ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance.

 

Právě se děje

Další zprávy