Máte smůlu, důchod vám musí stačit. Dávky na seniory nemyslí, možností mají jen pár

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
5. 3. 2019 6:06
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představujeme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V druhém díle uvádíme příklad důchodce.
Foto: Reuters

Sociální dávky - pojistné

Připomeňme si, že v systému státní sociální podpory existují dva základní typy dávek:

První typ dávek: pojistné

Mezi pojistné dávky patří například podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská dovolená a různé typy důchodů včetně starobního. "Nárok na pojistné dávky se odvozuje od toho, zda jste si v předchozím období platili řádně odvody. Největší část výdajů ze státního rozpočtu v sociální oblasti jde právě na tyto dávky, zejména na starobní důchody, a to asi 60 procent," říká Lucie Trlifajová, vedoucí výzkumného týmu Centra pro společenské otázky - SPOT.

Právě toto centrum vypracovalo pro Aktuálně.cz modelové příklady domácností, a to na základě skutečných příběhů, se kterými se odborníci z centra ve své praxi setkávají.

Do pojistných dávek patří:

  • peněžitá pomoc v mateřství 
  • nemocenská 
  • ošetřovné
  • podpora v nezaměstnanosti
  • podpora rekvalifikace 
  • důchody

Výši jednotlivých dávek a systém jejich výplat najdete v kalkulačkách Aktuálně.cz zde:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy