Máte smůlu, důchod vám musí stačit. Dávky na seniory nemyslí, možností mají jen pár

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
5. 3. 2019 6:06
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představujeme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V druhém díle uvádíme příklad důchodce.
Foto: Reuters

Sociální dávky - pojistné

Připomeňme si, že v systému státní sociální podpory existují dva základní typy dávek:

První typ dávek: pojistné

Mezi pojistné dávky patří například podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská dovolená a různé typy důchodů včetně starobního. "Nárok na pojistné dávky se odvozuje od toho, zda jste si v předchozím období platili řádně odvody. Největší část výdajů ze státního rozpočtu v sociální oblasti jde právě na tyto dávky, zejména na starobní důchody, a to asi 60 procent," říká Lucie Trlifajová, vedoucí výzkumného týmu Centra pro společenské otázky - SPOT.

Právě toto centrum vypracovalo pro Aktuálně.cz modelové příklady domácností, a to na základě skutečných příběhů, se kterými se odborníci z centra ve své praxi setkávají.

Do pojistných dávek patří:

  • peněžitá pomoc v mateřství 
  • nemocenská 
  • ošetřovné
  • podpora v nezaměstnanosti
  • podpora rekvalifikace 
  • důchody

Výši jednotlivých dávek a systém jejich výplat najdete v kalkulačkách Aktuálně.cz zde:

 

Právě se děje

před 23 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy