Máte smůlu, důchod vám musí stačit. Dávky na seniory nemyslí, možností mají jen pár

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
5. 3. 2019 6:06
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představujeme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V druhém díle uvádíme příklad důchodce.
Foto: Shutterstock

Senioři mají smůlu

Naše důchodkyně na další dávky nárok nemá. Ani na ty v hmotné nouzi, neboť její měsíční příjem je vyšší než 3410 korun (částka životního minima pro jednu osobu). Pod tuto hranici by se dostala v případě, že by pobírala důchod ve výši zhruba 8500 korun a platila stejný nájem, tedy 10 400 korun. Náležel by jí pak případně ještě doplatek na bydlení, který by dorovnal příjmy do životního minima. 

"Na žádné další sociální dávky čeští senioři nárok nemají, pokud nejde o specifické situace. V případě, že by se zhoršil její zdravotní stav a žena se nebyla schopná o sebe sama starat, měla by nárok na příspěvek na péči," dodává Lucie Trlifajová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy