Máte smůlu, důchod vám musí stačit. Dávky na seniory nemyslí, možností mají jen pár

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
5. 3. 2019 6:06
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představujeme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V druhém díle uvádíme příklad důchodce.
Foto: Jan Langer

Nepojistné dávky

Nepojistné dávky jsou v českém systému určené k pomoci v nějaké specifické situaci jednotlivce či domácnosti, jako je například narození dítěte či osvojení dítěte. Spadá sem také podpora lidí se zdravotním postižením nebo podpora pěstounů. Největší podíl z nich tvoří rodičovská.

Jde také o dávky, které jsou určeny jednotlivcům a domácnostem, kteří se ocitli v tíživé finanční situaci. Sem spadá zejména podpora v hmotné nouzi. "I přesto, že jde společensky o velmi diskutované dávky, jde jen o malé výdaje, v rámci státního rozpočtu činí nepojistné dávky celkem asi tři procenta," doplňuje Lucie Trlifajová.

  • Těmto dávkám se také někdy říká příjmově testované dávky. To znamená, že se dávka nastavuje podle toho, kolik má jednotlivec či domácnost financí. Posuzuje se vždy příjem všech lidí, kteří žijí v jedné domácnosti.

Ověřování životní situace žadatele se ve většině případů vztahuje k životnímu minimu. "Životní minimum se nenavyšovalo od roku 2012. Nárůst životního minima tedy nekopíruje inflaci a z nároku na podporu tak vypadávají v posledních letech některé domácnosti s nízkými příjmy," upozorňuje Lucie Trlifajová. Výše životního minima se odvíjí od počtu členů domácnosti a u dětí ještě závisí na věku. 

Mezi nepojistné dávky patří: 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy