Do zdravotnictví poteče více peněz. Státní platby se mají začít pravidelně zvyšovat

Iva Bezděková
9. 11. 2018 10:03
Ministerstvo zdravotnictví dokončuje návrh na pravidelnou valorizaci příspěvku na zdravotní péči státních pojištěnců. Jde o platby, které za děti, důchodce, nezaměstnané nebo matky na mateřské dovolené platí stát. Peníze by se měly začít pravidelně navyšovat místo každoroční debaty, o kolik částku zvýšit.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | Foto: ČTK

Odborový svaz zdravotnictví tento krok ministerstva vítá, ale požaduje, aby základní platby za státního pojištěnce byly mnohem vyšší než dnes.

Dnes je v Česku zhruba 5,95 milionu lidí, za které stát posílá zdravotním pojišťovnám každý měsíc 969 korun. Celkem téměř 69 miliard.

Dosud platilo, že navýšení těchto plateb za státní pojištěnce každý rok schvalovala vláda. Loni souhlasila se zvýšením příspěvku o 49 korun měsíčně, letos tak dostaly zdravotní pojišťovny od státu o 3,5 miliardy korun více než loni.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch teď prosazuje, aby se výše příspěvků navyšovala každý rok automaticky. Podle něj jsou dnes příjmy ve zdravotnictví závislé na aktuální politické situaci a ochotě uvolnit prostředky do zdravotnictví. Návrh novely zákona o zdravotním pojištění to má změnit.

"Do konce roku představíme návrh zákona, který nastavuje takzvanou automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. To znamená nějaké postupné zvyšování příspěvku ze státního rozpočtu do systému veřejného zdravotního pojištění, což si myslím, že bude určitá garance toho, že peníze v něm budou v budoucnu narůstat," řekl ministr Vojtěch.

Automatické navyšování plateb za státní pojištěnce má podle něj řešit mimo jiné i stále rostoucí náklady na přibývající počty seniorů u nás. Pokud zákon projde, mělo by k automatickému navyšování plateb dojít od roku 2021.

Ivana Břeňková ze Odborového svazu zdravotnictví je za navrhovanou změnu ráda. Letošní nárůst o 49 korun ale považuje za nedostatečný. "Navrhujeme navýšit tuto částku o zhruba 200 korun měsíčně za každého státního pojištěnce," uvedla pro Aktuálně.cz.

Současná výše příspěvku je nízká i podle šéfa Lékařského odborového svazu Martina Engela: "Stát dává na jednoho státního pojištěnce kolem tisíce korun, přitom lidé s nejnižšími příjmy platí na zdravotním pojištění 1600 korun. Dokud tato základní částka bude takto nízká, tak je bezpředmětné se o nějaké pravidelné valorizaci bavit, " míní.

Podle Engela by měla česká vláda navýšit celkové procento z HDP, které na zdravotnictví odvádí. Dnes je to kolem 7,5 procenta, podle lékařů by to mělo být minimálně o dvě procenta více, což by do zdravotnictví přidalo zhruba 60 až 80 miliard korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy