Do zdravotnictví poteče více peněz. Státní platby se mají začít pravidelně zvyšovat

Iva Bezděková
9. 11. 2018 10:03
Ministerstvo zdravotnictví dokončuje návrh na pravidelnou valorizaci příspěvku na zdravotní péči státních pojištěnců. Jde o platby, které za děti, důchodce, nezaměstnané nebo matky na mateřské dovolené platí stát. Peníze by se měly začít pravidelně navyšovat místo každoroční debaty, o kolik částku zvýšit.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | Foto: ČTK

Odborový svaz zdravotnictví tento krok ministerstva vítá, ale požaduje, aby základní platby za státního pojištěnce byly mnohem vyšší než dnes.

Dnes je v Česku zhruba 5,95 milionu lidí, za které stát posílá zdravotním pojišťovnám každý měsíc 969 korun. Celkem téměř 69 miliard.

Dosud platilo, že navýšení těchto plateb za státní pojištěnce každý rok schvalovala vláda. Loni souhlasila se zvýšením příspěvku o 49 korun měsíčně, letos tak dostaly zdravotní pojišťovny od státu o 3,5 miliardy korun více než loni.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch teď prosazuje, aby se výše příspěvků navyšovala každý rok automaticky. Podle něj jsou dnes příjmy ve zdravotnictví závislé na aktuální politické situaci a ochotě uvolnit prostředky do zdravotnictví. Návrh novely zákona o zdravotním pojištění to má změnit.

"Do konce roku představíme návrh zákona, který nastavuje takzvanou automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. To znamená nějaké postupné zvyšování příspěvku ze státního rozpočtu do systému veřejného zdravotního pojištění, což si myslím, že bude určitá garance toho, že peníze v něm budou v budoucnu narůstat," řekl ministr Vojtěch.

Automatické navyšování plateb za státní pojištěnce má podle něj řešit mimo jiné i stále rostoucí náklady na přibývající počty seniorů u nás. Pokud zákon projde, mělo by k automatickému navyšování plateb dojít od roku 2021.

Ivana Břeňková ze Odborového svazu zdravotnictví je za navrhovanou změnu ráda. Letošní nárůst o 49 korun ale považuje za nedostatečný. "Navrhujeme navýšit tuto částku o zhruba 200 korun měsíčně za každého státního pojištěnce," uvedla pro Aktuálně.cz.

Současná výše příspěvku je nízká i podle šéfa Lékařského odborového svazu Martina Engela: "Stát dává na jednoho státního pojištěnce kolem tisíce korun, přitom lidé s nejnižšími příjmy platí na zdravotním pojištění 1600 korun. Dokud tato základní částka bude takto nízká, tak je bezpředmětné se o nějaké pravidelné valorizaci bavit, " míní.

Podle Engela by měla česká vláda navýšit celkové procento z HDP, které na zdravotnictví odvádí. Dnes je to kolem 7,5 procenta, podle lékařů by to mělo být minimálně o dvě procenta více, což by do zdravotnictví přidalo zhruba 60 až 80 miliard korun.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 53 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy