Peněžitá pomoc v mateřství, kalkulačka pro výpočet výše mateřské

Miroslav  Hajda Ekonomika Produkt Miroslav Hajda, Ekonomika, Produkt
6. 4. 2018 8:49
Peněžitá pomoc v mateřství (hovorově často nazývaná „mateřská“) nahrazuje ženám ušlý příjem v době několika posledních týdnů před narozením dítěte, a následně po porodu. Peněžitá pomoc v mateřství spadá mezi nemocenské dávky, a je tak zpravidla vyplácena ženám, které jsou před porodem zaměstnány (nebo v ochranné lhůtě) nebo OSVČ, které si platí dobrovolné nemocenské pojištění.

Pro výpočet výše peněžité pomoc v mateřství je tedy rozhodující příjem ze zaměstnání (za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel), popřípadě výše plateb nemocenského pojištění (které si OSVČ platí sami).

To, kolik peněz byste mohla dostávat během mateřské dovolené, si můžete spočítat v naší kalkulačce pro výpočet výše peněžité pomoci v roce 2018.

Co je to mateřská nebo rodičovská?

Velmi často bývá vzájemně zaměňováno několik různých pojmů:

  • Mateřská = mateřská dovolená, omluvené volno v zaměstnání pro těhotné ženy, začíná v době 6 až 8 týdnů před porodem a trvá po dobu 28 týdnů (jedno narozené dítě) nebo 37 týdnů (dvě narozené děti).
  • Rodičovská = rodičovská dovolená, omluvené volno v zaměstnání. Začíná po narození dítěte, resp. po skončení mateřské dovolené. Její délka může být různá, maximálně ale do tří roků dítěte.
  • Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) = peněžitá dávka vyplácená v době před porodem a po porodu na základě nemocenského pojištění zaměstnanců (nebo OSVČ). Její výše se odvíjí od příjmu v zaměstnání (resp. od výše placeného nemocenského pojištění).
  • Rodičovský příspěvek = sociální dávka ve výši maximálně 220 000 Kč (na jedno dítě) nebo 330 000 Kč (na dvojčata a vícerčata), vyplácí se po narození dítěte nebo po ukončení výplaty PPM. Její výše může být variabilní, podle zvolené délky (doby vyplácení).

Jak je dlouhá mateřská?

Délka mateřské dovolené (a s ní související vyplácení peněžité pomoci v mateřství), se odvíjí především od počtu narozených dětí:

  • 28 týdnů (196 kalendářních dní) = jedno narozené dítě
  • 37 týdnů (259 kalendářních dní) = dvojčata (a vícerčata)
  • 22 týdnů (154 kalendářních dní) = např. pokud je na mateřské otec dítěte

Kdo má nárok na PPM

Peněžitá pomoc v mateřství spadá mezi nemocenské dávky (podobně jako nemocenská při pracovní neschopnosti nebo ošetřovné). Aby měla žena (případně otec dítěte) nárok na PPM, musí být splněny především tyto podmínky:

  • Účast na nemocenském pojištění v délce 270 dní v posledních dvou letech
  • V případě OSVČ je to dále účast na nemocenském pojištění v délce 180 dní v posledním roce
  • V době zahájení PPM musí být příjemce účastníkem nemocenského pojištění (nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od ukončení poslední pojištěné činnosti)

Na peněžitou pomoc tedy mají nárok především zaměstnané ženy (nemocenské za ně platí zaměstnavatel), které byly v posledních dvou letech (před zahájením PPM) zaměstnány nejméně 270 kalendářních dní. A současně mají nárok ženy, které jsou v době zahájení PPM stále zaměstnány (např. to, že jsou v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, ničemu nevadí).

Má nárok na "mateřskou" i nezaměstnaná žena?

V některých případech může mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok i nezaměstnaná žena. Po ukončení zaměstnání (ve kterém byla žena prokazatelně těhotná) totiž běží takzvaná ochranná lhůta. Její délka je až 180 dní. Pokud tedy žena otěhotní a následně přijde o práci, může mít nárok na PPM, pokud by k zahájení PPM mělo dojít do 180 dní od skončení zaměstnání.

Má nárok na "mateřskou" i podnikatelka (OSVČ)?

Žena, která pracuje jako OSVČ, může mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství pouze v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je pro OSVČ povinné, nemocenské pojištění je dobrovolné (a nemalá část OSVČ si ho neplatí). Pokud tedy žena (OSVČ) plánuje těhotenství, měla by si v dostatečném předstihu začít platit adekvátně vysoké nemocenské pojištění.

Může být na mateřské i tatínek (otec dítěte)?

I otec dítěte může čerpat standardní mateřskou dovolenou a s ní související peněžitou pomoc v mateřství. Na rozdíl od ženy, která mateřskou dovolenou zahajuje již v době 6 až 8 týdnů před porodem, může otec nastoupit na mateřskou až od začátku sedmého týdne po porodu. V jeho případě je také doba čerpání PPM kratší, a to pouze 22 týdnů.

 

Právě se děje

Další zprávy