Kalkulačka výše důchodu. Zvyšují se penze, spočítejte si kolik dostanete

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
14. 11. 2018 6:05
Spočítejte si na naší kalkulačce, o kolik se v lednu 2019 zvýší v Česku důchody. V průměru si penzisté včetně valorizace polepší o 900 korun.

Důchod se vypočítává ze základní výměry a pak z té procentní. Od nového roku se základní výměra, která je pro všechny stejná, zvýší o 570 korun na částku 3 270 Kč. I proto, že se výpočet této pevné části penzí mění. Doposud činila cca 9 % průměrné mzdy od nového roku bude činit 10 %. Procentní výměra, která se vypočítává podle doby důchodové pojištění a příjmů, naroste pro rok 2019 o 3,4 %.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí jde o nejvyšší navýšení v historii. "U průměrného sólo vypláceného starobního důchodu tak měsíční navýšení dosáhne částky 900 Kč," uvádí tisková mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová.

Dodává, že senioři nad 85 let dostanou navíc ještě tisícikorunu. Důvodem je, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší.

"Valorizace bude od ledna o 300 korun vyšší, než kdybychom ji určovali jen ze statistických údajů jako každý jiný rok. Průměrný starobní důchod, který byl v polovině roku 12 386 korun, tak přesáhne 13 200 korun," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Polepší si především lidé s nízkým důchodem. Naopak ti "bohatší" dostanou přidáno méně. "U vysokých důchodů, orientačně u důchodů nad 20 tisíc korun, může nižší růst procentní výměry převýšit vyšší růst základní výměry a tyto důchody by měly valorizaci o něco nižší. Když bude totiž základní výměra vyšší, pak její zvyšování spotřebuje větší část celkového zvýšení důchodů, než kdyby byla základní výměra jen původních 9 procent průměrné mzdy a na procentní výměru bude určena o něco menší částka. Ale projeví se to až v následujících letech," vysvětluje složitý výpočet penze mluvčí Hanousek Eckhardová.

Příklad nového výpočtu důchodu:
Důchodci je vyplácen průměrný důchod ve výši 12 400 korun. Z toho základní výměra v roce 2018 činí 2 700 korun, procentní výměra pak 9 700 korun. Po valorizaci a změnách bude v roce 2019 činit:

  • základní výměra 3 270 korun (2 700 + 570 korun navýšení oproti roku 2018)
  • procentní výměra 10 030 korun (9 700 navýšených o 3,4 %)
  • celková výše důchodu bude nově 13 300 korun

K valorizaci důchodů dochází každý rok. V lednu 2017 se průměrná starobní penze zvedla o 308 korun, v lednu 2018 dostali penzisté přidáno o 475 korun. Letošní zvýšení o zhruba 900 korun navýší výdaje na výplatu důchodů o 31,7 miliardy korun na celkových 464,4 miliardy korun ročně.

K červnu 2018 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení lehce přes 2 miliony 400 tisíc důchodců. Průměrný měsíční důchod činil v létě 12 386 korun. Více brali muži, a to 13 633 korun měsíčně, ženy o skoro dva půl tisíce méně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy