Kalkulačka výše důchodu. Zvyšují se penze, spočítejte si kolik dostanete

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
14. 11. 2018 6:05
Spočítejte si na naší kalkulačce, o kolik se v lednu 2019 zvýší v Česku důchody. V průměru si penzisté včetně valorizace polepší o 900 korun.

Důchod se vypočítává ze základní výměry a pak z té procentní. Od nového roku se základní výměra, která je pro všechny stejná, zvýší o 570 korun na částku 3 270 Kč. I proto, že se výpočet této pevné části penzí mění. Doposud činila cca 9 % průměrné mzdy od nového roku bude činit 10 %. Procentní výměra, která se vypočítává podle doby důchodové pojištění a příjmů, naroste pro rok 2019 o 3,4 %.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí jde o nejvyšší navýšení v historii. "U průměrného sólo vypláceného starobního důchodu tak měsíční navýšení dosáhne částky 900 Kč," uvádí tisková mluvčí ministerstva práce Barbara Hanousek Eckhardová.

Dodává, že senioři nad 85 let dostanou navíc ještě tisícikorunu. Důvodem je, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší.

"Valorizace bude od ledna o 300 korun vyšší, než kdybychom ji určovali jen ze statistických údajů jako každý jiný rok. Průměrný starobní důchod, který byl v polovině roku 12 386 korun, tak přesáhne 13 200 korun," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Polepší si především lidé s nízkým důchodem. Naopak ti "bohatší" dostanou přidáno méně. "U vysokých důchodů, orientačně u důchodů nad 20 tisíc korun, může nižší růst procentní výměry převýšit vyšší růst základní výměry a tyto důchody by měly valorizaci o něco nižší. Když bude totiž základní výměra vyšší, pak její zvyšování spotřebuje větší část celkového zvýšení důchodů, než kdyby byla základní výměra jen původních 9 procent průměrné mzdy a na procentní výměru bude určena o něco menší částka. Ale projeví se to až v následujících letech," vysvětluje složitý výpočet penze mluvčí Hanousek Eckhardová.

Příklad nového výpočtu důchodu:
Důchodci je vyplácen průměrný důchod ve výši 12 400 korun. Z toho základní výměra v roce 2018 činí 2 700 korun, procentní výměra pak 9 700 korun. Po valorizaci a změnách bude v roce 2019 činit:

  • základní výměra 3 270 korun (2 700 + 570 korun navýšení oproti roku 2018)
  • procentní výměra 10 030 korun (9 700 navýšených o 3,4 %)
  • celková výše důchodu bude nově 13 300 korun

K valorizaci důchodů dochází každý rok. V lednu 2017 se průměrná starobní penze zvedla o 308 korun, v lednu 2018 dostali penzisté přidáno o 475 korun. Letošní zvýšení o zhruba 900 korun navýší výdaje na výplatu důchodů o 31,7 miliardy korun na celkových 464,4 miliardy korun ročně.

K červnu 2018 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení lehce přes 2 miliony 400 tisíc důchodců. Průměrný měsíční důchod činil v létě 12 386 korun. Více brali muži, a to 13 633 korun měsíčně, ženy o skoro dva půl tisíce méně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy