Praha postaví nové tramvajové tratě za miliardy. První chce dokončit do pěti let

Adam Váchal Adam Váchal
5. 9. 2017 15:37
Dopravní podnik hlavního města se v dohledné době chystá zahájit výstavbu dalších tramvajových tratí. Během několika let by mohly tramvaje zajíždět například do Slivence či na Libuš. V dlouhodobém horizontu chce město postavit zhruba 30 tramvajových tratí v hodnotě několika miliard korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Pražský dopravní podnik bude v následujících letech investovat nemalé peníze do tramvajových tratí. Pražští radní v úterý schválili Strategii rozvoje tramvajových tratí. Na území metropole by podle ní mělo vzniknout třicet nových tramvajových tras.

"Principem strategie je komplexní rozvoj tramvajových tratí v Praze s cílem nahradit silně exponované autobusové tahy zejména do sídlištních celků," píše se ve zmíněném dokumentu, který připravil pražský dopravce.

První z tramvajových tratí by měly být dokončené do pěti let. Jedná se o tratě, na kterých již dopravní podnik intenzivně pracuje a které jsou všechny v pokročilém stadiu příprav. Konkrétně se jedná o prodloužení kolejí z Divoké Šárky na Dědinu. V tomto případě dopravní podnik prodlouží stávající trasu o 2,4 kilometru kolejí. Zaplatí za to 893 milionů korun.

Další úsek bude mít necelé dva kilometry a povede ze Sídliště Barrandov do Slivence. Investici v tomto případě pražský dopravce odhaduje na 691 milionů korun.

Stavba by mohla celkem brzy odstartovat také v Modřanech, kde má dnes konečnou zastávku například páteřní linka 17. Do budoucna by mohla zajíždět až na Libuš, kde má výhledově vzniknout také stanice nové linky metra D. Dva kilometry nové tratě v tomto případě spolknou půl miliardy korun.

Kromě tří zmíněných projektů by v horizontu několika let mohla vzniknout nová tramvajová smyčka u Depa Hostivař a na Zahradním Městě.

Poté, co zmíněné stavby dopravce dokončí, odstartuje druhou etapu. V rámci té by podle čerstvě schválené strategie mělo vzniknout dalších šestnáct tratí. Ty chce město v ideálním případě všechny vybudovat do roku 2030.

V této skupině se uvažuje například o trati ze zastávky Dědinská přes Dlouhou míli na letiště, která má být dlouhá zhruba dva kilometry, vzniknout by mohla i šestikilometrová trať z Kobylis do Bohnic a z Podbaby v Praze 6 do Suchdola, která bude necelých pět kilometrů dlouhá.

Město také v rámci druhé etapy plánuje prodloužení tramvají z Vinohradské ulice k Hlavnímu nádraží. Materiál se také zmiňuje o výstavbě Dvoreckého mostu z Prahy 4 na Prahu 5 a možném propojení Pankráce s Budějovickou. Nejdelší tratí v této skupině je pak trasa z Choceradské ulice přes Chodovec a Opatov na Háje, která by měřila přes šest kilometrů.

Po roce 2030 by měla odstartovat třetí etapa, která bude zahrnovat dalších jedenáct tratí. U nich zatím není jasný časový horizont. Patří sem například prodloužení tramvají v úseku Záběhlická - Bohdalecká - Eden - Vršovická, propojení Podbaby se zoologickou zahradou v Troji či odbočka trati z Modřan do Komořan.

O tom, jak přesně bude probíhat druhá a třetí etapa rozšiřování sítě tramvajových tratí, se bude ještě jednat. Schválená strategie nyní poputuje na Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Ten ve spolupráci s dopravním podnikem a organizátorem pražské veřejné dopravy Ropid zpracuje podrobnější plán.

Podle šéfa zmíněného institutu Ondřeje Boháče bude při zpracování podrobnějšího plánu klíčové to, které tratě Praze nejvíce chybí. Právě ty dostanou prioritu a dopravní podnik se do nich pustí nejdříve.

V souvislosti s rozšiřováním tratí bude muset dopravní podnik výhledově vybudovat novou vozovnu, ta by mohla vzniknout na Spořilově v Chodovské ulici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy