Taxify může opět jezdit po Praze. Vrchní soud zrušil předběžné opatření

ČTK ČTK
31. 8. 2017 16:55
Sdružení pražských provozovatelů taxislužeb podalo návrh na předběžné opatření, které estonské společnosti Taxify zakazovalo provoz taxislužby v Praze. Vrchní soud ho ve čtvrtek zrušil. Spor se vrátí k pražskému městskému soudu. Řidiči Taxify nemají licenci řidiče taxi a jezdí v neregistrovaných vozidlech. Ve své argumentaci se odvolávají na Uber.
Aplikace Taxify.
Aplikace Taxify. | Foto: Taxify

Praha - Vrchní soud v Praze zrušil předběžné opatření, jež zakazovalo estonské společnosti provozovat v Praze taxislužbu s šoféry bez licence řidiče taxi a v neregistrovaných vozidlech. Spor se vrátí k pražskému městskému soudu. Společnost se za taxislužbu nepovažuje, označuje se za technologickou platformu spojující řidiče s lidmi, kteří potřebují odvoz.

"Tento výrok vrchního soudu vítáme. Provoz Taxify funguje v nezměněném režimu již déle než 14 měsíců, a není tedy nejmenší důvod používat proti Taxify nestandardní kroky, které nemají jiný cíl nežli prospěch klasických taxi dispečinků," uvedl manažer Taxify v Česku Roman Sysel.

Návrh na předběžné opatření podalo Sdružení pražských provozovatelů taxislužeb (SPPT). Podle sdružení taxikářů nebylo důvodem návrhu pro vydání opatření zakázat uvedeným společnostem podnikat na trhu taxislužby, ale sjednocení pravidel pro všechny.

Podle advokáta Marka Hejduka, který SPPT zastupuje, nedal soud za pravdu argumentaci Taxify, ale opatření zrušil kvůli nepřezkoumatelnosti, protože městský soud svoje předchozí rozhodnutí dostatečně nezdůvodnil. Situace je podle advokáta podobná jako v případě zákazu činnosti firmy Uber v Brně, kde po vrácení Vrchním soudem v Olomouci krajský soud předběžné opatření opět vydal a doplnil o odůvodnění.

"Věříme, že pokud soud prvního stupně bude nucen nyní podrobně odůvodnit své rozhodnutí, nebude pak Taxify mít žádný prostor absurdně tvrdit, že se snad na něj předběžné opatření nevztahuje, jak činila doposud," uvedl Hejduk.

Taxify působí v Česku od srpna 2015. Od října stejného roku rozšířila nabídku přepravy o nelicencované řidiče. Společnost dříve poukazovala i na to, že obdobné společnosti Uber soud v Praze zákaz také neuložil.

Firmě Uber zakázal provozování podobných služeb v Brně předběžným opatřením krajský soud. Předběžné opatření sice Vrchní soud v Olomouci zrušil a věc vrátil k novému projednání, prvoinstanční soud však v červenci rozhodl o vydání předběžného opatření znovu.

Naopak v Praze městský soud působení Uberu nezakázal s tím, že stížnost taxikářů přišla pozdě a Uber v metropoli už dlouhodobě funguje.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy